AnaSayfa / Dini / Hacda şeytan taşlanan yer neresidir ? Nerede Yapılır?

Hacda şeytan taşlanan yer neresidir ? Nerede Yapılır?

Hacda şeytan taşlanan yer, Mekke ile Arafat’ı birbirine bağlayan bir yol üzerinde bulunan bölgedir. Bu gölgeye Mina denir. Şeytan taşlanan yerin ismi; Mina’dır! Kuzey tarafında sabir dağı yer alır. Akabe cemresiyle Muhassir vadisi arasında kalan bölgeye Mina denilmektedir.

Bu bölgede ayrıca Hayf mescidi bulunmaktadır. Bahsi geçen mescit Selahaddin tarafından yaptırılmıştır.

Akabinde Memlük sultanı kayıtbay tarafından  1467 senesinde tekrar inşa ettirilmiştir.

Taşlama nasıl yapılıyor?

Atılacak olan taş ilk önce sağ elinizin baş ve şahadet parmağının ucuyla sıkıca tutulur ve ardından taşların atıldığı kümeye yaklaşılır. ‘’ Bismillah, Allahu ekber rağmen li’şeytani ve hizbih’’ dedikten sonra taş atılır. Taşlar tek tek ayrı bir şekilde atılması gerekir.

Hepsini bir anda atarsanız, şeytan taşlama vazifesini yerine getirmemiş sayılırsınız.

Taşlar, kümelerin üzerine düzgün bir şekilde atılmalıdır. En uygunu bayramın 1. günü atılmasıdır. Yedi tane taş atılması gerekir.

Mina bölgesinde şeytan taşlamak için 3 ayrı yer vardır. Hepsine cemerat denilmektedir. Bunlar 3 alamet ile tayin edilmiştir.

1.cemre ( küçük şeytan): Burada Bayramın ilk ve ikinci günlerinde şeytana taş atılmaz. Şeytan bu bölgede Hazreti İbrahim’e üçüncü olarak görülmüştür.

2.cemre ( Orta şeytan) Şeytan burada Hazreti İbrahime İkinci olarak görülmüştür.

3. cemre ( Büyük şeytan) Arapça: Cemretü’l Akabe denilir:  Şeytanın Hazreti İbrahim’e birinci olarak görüldüğü yerdir. Bayramın sadece 1. gününde büyük şeytan taşlanması gerekir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir