AnaSayfa / Eğitim Şart / Hacim Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Hacim Hesaplanması Nasıl Yapılır?


Hacim hesaplamaları yapılırken kişilerin bilmeleri gereken tek kural vardır. Bu kural da hacim hesabının taban alanı ile yüksekliğin çarpılması sonucunda bulunmasıdır. Bu doğrultuda nasıl bir şekil olursa olsun kişilerin ilk etapta taban alanını bulması ve sonrasında bu alan ile birlikte yüksekliği çarpması gerekmektedir. Bilindiği üzere genel olarak 3 boyutlu şekiller düzgün şekiller olurken taban alanlarının hesaplanması oldukça kolay oluyor.

Taban alanı düzgün bir kare olan küpler, dikdörtgen prizmalar ve silindirler taban alanları çok kolay hesaplanabilen şekiller olduğundan hacimleri de kolaylıkla hesaplanıyor.

HacimFormülü:

Hacim = En . boy . yükseklik

V = a . b. c dir.

Üç kenarı da eşit ve a kadar olan küpün hacmi

V = a3 dür.

Taban yarıçapı r, yüksekliği h olan silindirin hacmi, taban alanı ile yüksekliğinin çarpımına eşittir.

V = pr2 . h dir.

Düzgün Olmayan Şekillerin Hacimleri

Düzgün olmayan şekiller çok fazla karşımıza çıkmıyor olsa da piramitler ya da koniler son dönemde bolca kullanılıyor. Bu aşamada genel kuraldan vazgeçmeyen kişiler taban alanlarını hesapladıktan sonra yine bu değeri yükseklik ile çarpıyorlar.

Ancak bu sefer sonrasında çıkan değerin üçe bölünmesi gerekiyor. Böylece sizlere verilen piramidin hacmi hesaplanmış oluyor. Benzer bir biçimde koni için de taban alanı çember alanı olduğundan yarıçap ile hesaplanıp değer yükseklik ile çarpılıyor. Piramitte olduğu gibi değer son olarak üçe bölünerek hacim hesaplanmış oluyor.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Güzel Eğlenceli Boyama Sayfaları Örnekleri

Çocuklar eğlenceli boyama sayfaları ile boyama yapmayı daha çok sevmektedir. Boyama sayfalarında tercih edilen desenleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir