AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Halının Kaymaması İçin Ne Yapılmalı

Halının Kaymaması İçin Ne Yapılmalı

Ev ve iş yerlerinde halı kullanımı çok yaygın olmaktadır özellikle dekoratif olarak kullanıldığı zaman ortaya çok sıkıntılı bir durum çıkıyor oda halının kayması oluyor. Bu şekilde olunca hem tehlike yaratıyor , hem de dekorasyonu bozmuş oluyor.

Tabi bazı yöntemler ile bu olayı çözmek mümkündür halı oraya sabit kalır ve hiçbir zaman kayma durumu olmaz. Halıların kaymaması için başvurulan yöntemler şunlardır ;

Halıların kaymaması için en çok tercih edilen yöntem çift taraflı bantlar olmaktadır. Bu çift taraflı bantlar evde ve iş yerlerinde çok rahat bir şekilde tercih ediliyor. En güzel yanlarından birisi de hiçbir şekilde görüntüyü bozmuyor ince olduğundan.

Halının yer ile temas eden yüzüne bu bantı yapıştırın ve halınızı serin artık halınız kaymayacak ve sizler de çok rahat edeceksiniz. Böylece bir tarafı halıyı tutarken , diğer tarafı ise yeri tutacaktır.

Halının büyüklüğüne göre bu bantlar değişiyor yani eğer halınız büyük ise o zaman birkaç farklı noktaya uygulanıyor. Küçük veya oval halı varsa ondada daha çok orta kısmın altına yapıştırılmaktadır.

Halılar üzerinde dekoratif olarak duran sehpalar veya buna benzer eşyalar halının daha hoş görünmesini sağlar. İşte burada hem halınız daha modern görünecek , hem de kaymayı engellemiş olacaksınız.

Birçok kişi salonda halının üzerine sehpa koymaktadır. Bu sayede hem halı estetik görünüyor , hem de halıya baskı yapıldığı için ağırlıktan dolayı kayma ihtimali olmaz.

Evde değil iş yerlerinde veya dükkanlarda da bu tarz işlemi yapabilirsiniz. Halının üzerinde baskı olduğu için hiçbir şekilde kaymaz.

En sık kullanılan yöntemler arasında halıların kenarlarını mobilyaların altına getirme taktiği oluyor. Burada yapmanız gereken çok basit halı kenarını mobilya altlarına denk getirin ve kaymadan kurtulun.

Bu şekilde oturma grupları , yataklar ve mobilyalar halı kenarlarına baskı yapar ağırlık uyguladığından kayma meydana gelmez.

Halı ise bu etkenler nedeni ile hareket edemez böylece halının kayma sorununu çözmüş oluyoruz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi zaman zaman mobilyaların yerleri veya halının pozisyonu değiştirilmelidir.

Çünkü sürekli aynı yerde basınç uygularsa halı kenarlarında izler kalır ve güzel görünümü yerine hoş olmayan görünüm ortaya çıkar.

En son vermiş olduğumuz yöntem aslında fazla tercih edilmez çünkü sürekli olarak mobilyalarla veya halılarla uğraşmanız gerek. En iyi yöntem üzerine sehpa veya benzer eşyalar koymaktır tabi burada karar tamamen sizlere kalmış.

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Deri Çizme Nasıl Boyanır

Kış aylarında genç kızlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabı türü çizmelerdir. Fakat kar , …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir