AnaSayfa / Dini / Hangi Kitap Hangi Peygambere İndirilmiştir

Hangi Kitap Hangi Peygambere İndirilmiştir

Allah-u Teala zaman içerisinde peygamberlerine durumun gereklerine göre emirlerinin ve hikmetlerin yazılı olduğu sahifeler göndermiştir ve bu şekilde yer yüzünde hüküm sürülmesini istemiştir.

Ancak bazı peygamberlerine ise daha kapsamlı olarak kitaplar göndermiştir. Tarihe bakıldığında dört peygamber için dört ayrı kitap indirildiği görülüyor. Bunlar Zebur, Tevrat, İncil ve Kuran’dır.

Tevrat

Kutsal kitaplar arasında ilk indirilen kitaptır ve İsrailoğulları’na yol göstermesi amacıyla Hz.Musa(as)’a indirilmiştir.

İçerisinde Yaratılış, Mısır’dan Çıkış, Levililer, Çölde Sayım, Yasa’nın Tekrarı gibi bölümler bulunan Tevrat aynı zamanda Eski Ahit ismiyle de anılır.

Yahudiliğin kutsal kitabı olan Tevrat’ın orjinal metninin kaybedilmesi sebebiyle Yahudi alimleri bu kutsal kitabı tekrar yazmışlardır ancak bu yazılan Tevrat ve kopyaları ilahi özelliklerini kaybetmişlerdir.

Zebur

İsrailoğulları’na yol göstermesi ve kötü gidişlerini düzeltmeleri amacıyla kendilerine gönderilen Hz.Davud’a indirilmiştir.

İçerisinde ahkamlardan çok Allah’tan övgüyle söz eden ilahiler, şiirler ve öğütler içeren Zebur, Davut’un Mezmurları ismiyle de bilinir. Yahudiler tarafından düzenli olarak okunmaya devam eder.

İncil

Doğumu bir mucize olarak Allah’ın kudretine delil olarak dünyaya gönderilen Hz.İsa(as)’ya indirilmiştir. Yeni Ahit olarak da bilinir.

Hz.İsa(as)’ın ölümünden sonraki yüzyıllarda çok fazla İncil ortaya çıkmıştı. Bunun sonucunda doğru ve kutsal olan İncil’in belirlenmesi için bir çalışma başlatıldı ve Üçüncü Kartaca Konsili Ms.397’de Yeni Ahit’i kabul etti. Yeni Ahit’te geçen dört İncil’in isimleri Matta, Markos, Luka ve Yuhanna’dır.

Kur’an

İlahi kitapların sonuncusudur ve son peygamber Hz.Muhammed(sav)’e indirilmiştir. Diğer kitaplarda yaşanan tahripler sonucunda Kur’an’ın korunması ve özünün saklanması konusunda büyük özen gösterilmiş, bunun sonucunda Kur’an hafızalarda ve mushaflarda ciddi şekilde korunmuştur.

Allah-u Teala’nın insanlara direk hitabı şeklinde indirilmiştir ve korunmuş olduğundan söz edilir.

Ayrıca içerisindeki edebi düzeni, belagat ilminde bir eşi daha olmaması, insanların bir benzerini yapmaktan aciz kalması, hüküm ve hikmetlerle dolu olması, 14 yüzyıldır insanların gerek toplum gerek şahsi yaşamlarını düzene sokması ve milyarlarca insanı etkilemesi Kur’an-ı Kerim’in Allah-u Teala’dan gelen apaçık bir gerçek olduğunu ispatlamaktadır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir