AnaSayfa / Dini / Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz?

Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz?

İslam dininin 5 şartı vardır. Bunlardan ikinci sırada yer alan namaz kılmak farz bir ibadettir. Allah’ın emriyle 5 vakitte kılınır.

Bazı vakitlerde vardır ki namaz kılınmaz. Bunlar:

-Güneş doğarken,

-Güneş tam tepedeyken,

-Güneş batarken.

Bu vakitler kerahat vakti olarak bilinir ve namaz kılınmaz.

5 Vakit Namaz Nelerdir?

Allahü Teâla, islam dininde namazı Müslümanlara farz kılmıştır. Miraç mucizesinden sonra namazı, Peygamber Efendimiz aracılığıyla hediye olarak göndermiştir.

Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere 5 vakitte kılınmasını emretmiştir.

Namaz Kılarken Ne Okunur?

Namaz kılmak için dua ve sûrelerin bilinmesi gerekir. Çünkü namazda okunması zorunlu olan Fatiha sûresi ve Zammı sûre vardır.

Zammı sûre demek; Kur’an-ı Kerim’in son sayfalarında bulunan sûrelerden birini okumak demektir. Her Müslümana farz olan bu ibadet için, en azından namaz kılacak kadar, dua ve sûre bilmek gerekir.

Bu konuda anne ve babaların rolü büyüktür. Çünkü küçük yaşlarda çocuğa ne verilirse, büyüdüklerinde karşısına çıkan ilimlerde zorlanmaz.

Çocuklar yeni nesili yönlendirecek tohumlardır. Onları iyi eğitmek ve topluma kazandırmak ebeveynlerin görevidir.

Namaz Kılmanın Önemi

Namaz kılmak, insanı kötülüklerden alıkoyar. İnsanı zinde tutan, içine ferahlık ve rahatlık veren namazdır.

Namazın olmadığı yerde huzur, bereket olmaz. Müslümanlar namazla, dualarla, Allah’a sığınarak, günahları için af dileyerek huzur bulurlar.

O’nun huzurunda bulmak, insanı sıkıntılardan uzak tutar. Allah’ın emirlerine uymak, yasaklarından vazgeçmek cennetin kapılarını açmak demektir.

Huzur hiç şüphesiz namazdadır. İslam’ın temel şartları bu nedenle namaza dayanır. Namaz, dinin direğidir. Ahirette ilk sorulacak şey namazdır.

Öbür dünya insanların ebedi kalacağı, ölümsüz hayattır. Her ne sebeple olursa olsun namaz kılmamanın affı yoktur.

Peygamber Efendimiz kendi kızı Fatıma için bile: “Kızım Fatıma! Peygamber kızı da olsan, namaz kılmadan cennete giremezsin” buyurmuştur.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir