AnaSayfa / Biyografi / Hz Adem’in hayatı kısaca bilgi ve özeti

Hz Adem’in hayatı kısaca bilgi ve özeti

Hz. Adem’in hayatını kısaca özet olarak açıklayalım;
İlk peygamber ve ilk insan olma özelliğini taşır. Allah onu topraktan yaratmıştır. Kendi ruhundan üfleyerek, Adem’e hayat vermiştir.

Kutsal kitabımız Kuranı kerim’de Hazreti Adem’in yaratılışı ile ilgili bir çok ayet vardır. Rabbimiz, Hazreti Adem yaratıldığı vakit meleklere ona secde etmesi için emir vermiş fakat şeytan ( İblis) Allah’ın emrini yerine getirmeyerek Hz. Adem’e secde etmemiştir.

Adem’ib topraktan yaratılması, şeytanın ise ateşten yaratılması onun zoruna gitmi. ‘’ Ben Ateşten yaratıldım daha üstünüm secde etmem’’ demiş. Allah’ın emrine karşı gelen iblis cennetten ve onun rahmetinden kovulmuştur.

Allah ardından Hazreti havvayı, Hz Adem’w eş olarak yarattı. Her ikisine eşyaların, nesnelerin adları öğretildi. Cennette yaşamaya başladılar ve uyması gereken kurallar vardı.

Özellikle Elma ağacından meyve yememeleri gerekiyordu ki, Şeytan onları kandırdı ve Adem ile Hava, Allah’ın yasakladığı meyveden yediler ve sonunda onlarda şeytanın kandırmacısıyla cennetten kovulmuş oldular.

Yeryüzüne yani dünya indirilen Hz. Adem ile Hz. Havva hatalarını anladılar, pişman oldular ve tövbe ettiler. Allah Tövbe edenleri sever ve kabul eder.

İşte böylelikle Allah onları afeti ve Adem’e peygamberlik görevi verdi. Ardından insanlık Adem ile Havva ile çoğalmaya başladı.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Newton çok kısaca hayatı bilgi ve (ÖZET)

Newton’un çok kısaca hayatı hakkında özet geçelim. – İngiltere / Woolsthrope’da 25 Aralık 1642 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir