AnaSayfa / Dini / Hz Adem’in Hayatı Özet

Hz Adem’in Hayatı Özet

Yüce Allah meleklerine “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demesiyle başlar Adem(as)’ın hikayesi. Dört büyük melek Allah’ın emriyle yeryüzünden toprak almak için inerler ve Azrail(as)’ın getirdiği toprak ile ilk insan Adem(as)’ın şekli olan bedeni oluşturulur.

Daha sonrasında kendisine Allah tarafından ruh verilir ve ilk insan Adem(as) gözlerini açar. Allah-u Teala, Adem(as)’a tüm isimleri öğretir.

Buradaki isimlerden kasıt hem Allah’ın isimleridir ki bu da kainatta tecelli eden bütün fen ve bilimleri, hikmetleri, ilimleri kapsar. Hem tüm eşyanın hakikati de esma-i İlahiye’dir.

Tüm Meleklerin Secdesi

Daha sonra Allah’ın sorduğu şeylere Adem(as)’ın öğrendiği bu isimlerle cevap vermesi bu yeni yaratılışın üstünlüğünü göstermiştir.

Böylece tüm meleklere Adem(as)’a secde emri verildi ve kaderinin kaderine bağlandığı ezeli düşmanını orada tanıdır Adem(as). Kibirli ve gururlu İblis. İblis, huzurda Adem(as)’a ve ondan gelecek tüm insanlara karşı düşmanlığını onları saptıracağını yemin ederek tasdikledi.

İnsanlığın Cennet’ten Düşüşü

Adem(as) daha sonra Allah’ın kendisiyle huzur bulması için yarattığı Havva(as) ile Cennet’e girdi ancak İblis’in tuzağına düşerek Allah’ın emrini çiğnediler ve yeryüzüne gönderildiler. Vazifeli olarak yaratıldıkları yere, özlerinin alındığı toprakların üzerine.

Adem(as) yaptığı yanlışın farkına vararak Rabbisine tevbeler ederek yeryüzünde dolaşmaya başladı. Ayrı düştüğü Havva’yı ararken, Allah’a da kendisine öğrettiği isimler ile yakararak.

Nitekim Allah-u Teala, Adem(as)’ın tevbesini kabul etti ve Arafat’ta Havva(as) ile onları buluşturdu.

Yeryüzündeki Hayat

Adem(as) ile Havva(as) yeryüzünde insan soyunun üremesi ve çoğalması için uzun yaşadılar ve Havva(as) çok sık doğumlar yaptı.

Adem(as)’ın bu süre boyunca çok fazla çocuğu ve torunu oldu. Onlara Peygamberlik yaparak yeryüzündeki ilk peygamber olma şerefine erişti.

Oğulları içindeki Habil ve Kabil isimli iki oğlundan Kabil, kardeşini nefret ve haset sebebiyle öldürmesinin hikayesi Kur’an-ı Kerim’de geçen kıssalardan birisidir.

Böylece insan ırkı çoğalırken, ezeli düşmanları İblis’in de şeytan ordularıyla birlikte insanlar arasındaki fiilleri ve etkileri çoğalıyordu.

Adem(as) vefat ettiğinde tahmini yaşı 1000 ile 1500 arasındaydı.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir