AnaSayfa / Dini / Hz Alinin Babasının Adı nedir, Babası Kimdir?

Hz Alinin Babasının Adı nedir, Babası Kimdir?

Hz Alinin babasının adı Ebu Talip bin Abdulmuttalip’dir. Asıl isminin ise İmran veya Şeybe olduğuna göre çeşitli görüşler vardır.

Peygamber efendimizin amcası olan Ebu Talip, Mekke’ye gelen heyetlerin su dağıtma işini yapardı. Allah’ın varlığına inanan Ebu Talip kesinlikle puta tapmaya karşıdır.

Emeviler tarafından ortaya atılan yalan ise Ebu Talip Müslüman değildir sözleri sonradan anlaşılıp Ebu Talip’in Müslüman olduğunu göstermektir.

Ebu Talip, Haşimoğulları’na vasiyetinde ise mahremlerin evlilik münasebeti yapmasına yasak getirmiştir. Kız çocuklarının diri diri topağa gömülmesini, zinayı, şarap içmeyi ve Allah’ın evini çıplak tavaf etmeyi yasaklamıştır.

Hz Alinin Babası Müslüman mıydı?

Bir insanın Müslüman olup olmadığını geride bıraktıkları eserlerine bakarak anlarız. Yani bir insanın düşünce ve inancının ne olduğunu değişik yollardan öğrenebiliriz.

Ondan geride kalan edebi ve fikir eserleri, toplum içindeki davranış ve tutum, din büyüklerinden onları tanıyanların hakkındaki söylemleri kişinin Müslüman olup olmadığını gösterir.

Edebi ve İlmi Eserleri

Ebu talipten geriye birden çok şiir ve edebi sözler de bulunmaktadır. Bunları incelediğimizde nasıl bir dine sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu eserlerden bazıları şu şekildedir.

Teberi kendi rivayetiyle şöyle anlatır: Kureyş lideri Ebu Talip’in Hz. Peygamber’i himaye ettiğini görünce toplu olarak yanına gidip onu savunmayı bırakmasını söylemiştir. Ebu Talip ise onlara cevap verdikten sonra şu şiiri okur:

“Biz Resulü, alemlerin hükümdarının elçisini savunduk şimşek gibi parlayan kılıçlarla.”

“Evet savunuyorum, himaye ediyorum mutlak Allah’ın elçisini Bu ona şefkat besleyen bir haminin hikayesidir.”

Davranışı ve Tavrı

Ebu Talip ömür boyu bir defa kardeşinin oğlunun üzülüp, acı çekip ve rahatsızlık verilmesini istememiştir. Birçok zorluk ve sıkıntıya rağmen onu kendisiyle Şama götürmüştür.

Kardeşinin oğluna o kadar inanmıştı ki Allah’a yalvarmak için onu yanında tutup yağmur talebinde bulunmuştur.

O, Allah’ın Resulünü savunmak için elinden geleni yapıp onu düşmanlarına karşı savunup ve Müslümanlara elinden geldiği kadar yardım etmiştir.

Ebu Talip ambargo döneminde Müslümanlar ile çöllerde tam 3 yıl sıkıntılar çekip ambargo kalktıktan sonra ise vefat etmiştir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir