AnaSayfa / Biyografi / Hz. Davut kısaca hayatı ( Kısa Ve Öz)

Hz. Davut kısaca hayatı ( Kısa Ve Öz)

Hazreti davud Yakup peygamberin oğlu olan Yehudanın soyundan gelmektedir. İsmail aleyhisselam yaşamını yitirdikten sonra Hz davut’a peygamberlik nasip olmuş ve kayınpederi Talut’un hayatını kaybetmesiyle İsrail oğullarına hükmetmiştir.

Hz davud’un kitabının ismi ‘’ Zebur’’ olarak bilinir. Allah’ın kutsal kitabı zeburun içerisinde iman esasları, öğütler ve dualar yer alır. Şeriat yasaları bu kitapta yer almaz.

Hazreti davud’un harika bir sesi vardı ve zeburu okuduğu zaman onu dinleyenler mest olur, ruhani zevklere dalarlardı.

Mübarek ellerini kullanarak demiri adeta mum gibi yumuşatır ve ardından o demir ile kendisine zırh yapardı. Ellerini kullanarak kendi yiyeceğini kazanabilirdi.

Kaynaklarda geçen rivayete göre efendimiz Hz. Muhammed ( s.a.s) şöyle demiştir: ‘’ Allah’ın en sevdiği oruç Hazreti davud orucudur. O bir gün oruç tuttuktan sonra bir gün iftarını açardı.

Allah’ın en sevdiği namaz Hz. Davud namazıdır. O her gecenin bir yarısında uyur ve ardından üçte birinde ise nafile namazını kılardı.  Altıda birinde yine uyurdu.’’

İnsanlara sürekli telkinlerde ve öğütlerde bulunurdu, adaleti sağlardı. Devletin hazinesinden para almazdı. Kudüsü fethederek başkent yapmıştır.

Ermenistan, halebi, Nusaybini gibi yerleri ayrıca fethetmiştir. 40 sene boyunca hükümdarlığını sürdürmüş ve 70 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Newton çok kısaca hayatı bilgi ve (ÖZET)

Newton’un çok kısaca hayatı hakkında özet geçelim. – İngiltere / Woolsthrope’da 25 Aralık 1642 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir