AnaSayfa / Dini / Hz. Hamza’nın Hayatı

Hz. Hamza’nın Hayatı

Hz. Hamza, Peygamberimizin amcaları arasında en küçük olanıdır. Hz. Hamza’nın babası Abdulmuttalib annesi ise Hale’dir.

Hz. Hamza’nın annesi peygamber efendimizin annesi Hz. Amine’nin amcasının kızıdır. Ebu Leleb’in eşi Süveybe hem Hz. Hamza’yı hem de Peygamberimizi emzirdiğinden Hz. Hamza ve Peygamberimiz aynı zamanda süt kardeşlerdir.

Hz. Hamza kuvvetli, orta boylu savaşçı bir kimliğinin yanı sıra düşkünlere ve fakirlere yardım eden önemli bir hayır sever olarak o dönemde isim yapmış bir sahabedir. Kureyeş’in en şerefli sahabilerinden birisi olarak bilinir.

Hz. Hamza Nasıl Müslüman Olmuştur?

Hz. Hamza, Ebu Cehil’in peygamberimize hakaret etmesi neticesinde Müslüman olmuştur. Peygamberimiz bir gün Sefa tepesinde bulunurken Ebu Cehil ve adamları peygamberimizin yanına gelerek peygamberimize hakaret ederler.

Bu durumu Abdullah Cüda’nın eşi Hz. Hamza’ya anlatır. Hz. Hamza bu durumu öğrenince akrabalık damarları kuvvetlenir ve hemen peygamberimizin bulunduğu Sefa Tepesi’ne gider.

Burada Ebu Cehil’e akrabası olan peygamberimize küfür etmesinden dolayı kılıç ile kafasını yedi yerden ayırır.

Ebu Cehil’in adamları Hz. Hamza’ya saldıracakken aralarından biri Ebu Cehil’in adamlarına Hz. Hamza’ya saldırmamalarını saldırdıkları takdirde Müslüman olarak Muhammed ile birlikte olarak daha fazla güçlenebileceklerini belirtti.

Bu nedenle Ebu Cehil’in adamları Hz. Hamza’yı serbest bıraktılar. Çünkü Hz. Hamza hatırı sayılan ve sevilen bir sahabedir.

Bunun üzerine Hz. Hamza peygamberimizin yanına gelerek Ebu Cehil’den intikamını aldığını ve buna sevinmesini söyler.

Ancak Peygamberimiz kendisinin böyle şeylere sevinemeyeceğini söyleyerek Ebu Cehil kendisini sevindirmek için ne yapması gerektiğini peygamberimize sorar.

Peygamberimiz de kendisinin kelime-i şahadet getirerek Müslüman olarak kendisini sevindirebileceğini belirterek Hz. Hamza kelime-i şehadet getirerek Müslüman olur. Hz. Hamza ile birlikte İslam ordusu oldukça güçlenir ve büyük zaferler elde eder.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir