AnaSayfa / Eğitim Şart / Hz İbrahim hayatı kısaca bilgi ve özeti

Hz İbrahim hayatı kısaca bilgi ve özeti

Peygamberlerin atası olarak bilinen Hazreti İbrahim Aleyhisselamın hayatı hakkında kısaca bilgi verip, özet geçeceğiz.

Peygamberlik için gönderildiği üç semavi dinin kutsal kitabında farklı olarak lanse edilir. Kavimler bu kitaplarda farklı gösterilmiştir.

İslam dinine göre bilinen en esas kaynak; Hazreti İbrahim’in Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde doğduğudur. Akabinde babası ile birlikte babil’e taşınmışlardır.

Milattan evvel 2000’li senelerde yaşadığı tahmin edilse de tan olarak hangi zamanda peygamberlik yaptığı bilinememektedir.

Kutsal kitabımız ( Kuranı kerimde) adı en çok geçen peygamberdir. Ufak yaşlarda mantığını kullanarak putları reddetmiş ve Dünyayı yaratan yegane bir gücün olduğunu fark etmiştir.

Günün birinde putların hepsini kırmış, Hükümdar tarafından ateşe atılması emredilmiştir. Tam ateşe atıldığı esnada, ateş su oluvermiş ve Allah’ın izniyle yanmaktan kurtulmuştur.

Bu mucizevi olayın sonrasında Nemrut tarafından sürgüne gönderilmiştir  Havariler, yeğeni lut ve eşi sare sırasıyla Babil Ardından Mısır ve Filistin’e göç etmişlerdir.

Yaşlandığı zaman rabbinden bir erkek evladı olmasını istemiş, Eğer oğlu olursa onu Allah için kurban edeceğinin sözünü vermiştir.

Allah Peygamberlerin duasını asla geri çevirmez ve kabul eder. İşte böylelikle Duası kabul olan Hz. İbrahim, bir erkek evlat sahibi olmuştur. Bu erkek hepimizin yakından bildiği Hazreti İsmail’dir.

Gün gelmiş ve Hz. İbrahim’in oğlu İsmail büyümüş, ardından rabbine verdiği sözü yerine getirmeye karar vermiş, tam oğlunu Allah için kurban edecekken, Allah Hz. İbrahim’e koç indirdi ve oğlu İsmail yerine koçu kurban etti.

Böylelikle Oğlu hayatta kalmış, Allah’a verdiği sözü yerine getirmiş, bu olay sonrasında ise Koç kesmek günümüzde ‘’ Kurban Bayramı’’ dediğimiz bir bayram geleneğine dönüşerek yerini almıştır.

Kuranı kerimde Hazreti İbrahim’in nasıl öldüğüne dair bir ayet yoktur. Riayete göre; Günün birinde Azrail, Hz İbrahim’in yanına yaşlı bir insan kılığında gelir ve İbrahim Aleyhisselam ona yemek ikram eder.

Yemek esnasında yaşlı adama kaç yaşındasın der. Yaşı adam; ‘’ Senden sadece iki yaş büyüğüm’’ der.

Yaşlı adam o kadar acınacak haldedir ki, Bu durumu gören Hazreti İbrahim, rabbine dua eder; Allah’ım bu yaşlı adam gibi acı çekerek ölmek istemiyorum’’ diyerek ecelinin hemen gelmesini ister. Ardından Allah duasını kabul eder, anında Hz. İbrahim’in hayatına son verir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Güzel Eğlenceli Boyama Sayfaları Örnekleri

Çocuklar eğlenceli boyama sayfaları ile boyama yapmayı daha çok sevmektedir. Boyama sayfalarında tercih edilen desenleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir