AnaSayfa / Biyografi / Hz idrisin kısaca hayatı ve özeti

Hz idrisin kısaca hayatı ve özeti

Okumayı çok seven, bilgi ve irfan sahibi olan Hazreti idris, Hz. Şit’in büyük torunu olup, gerçek ismi; Hanuh’tur.

Babil’de dünyaya geldiği tahmin ediliyor. Hazreti Adem’in büyük torunu olur. Genç yaşta Allah tarafından kendisine peygamberlik verilmiştir. Kendisine “müselles bin nimet” denilir. Yani saltanat, hikmet ve nimet anlamına gelen bir isimdir.

İdris aleyhisselami İlk insan ve peygamber olan Hz. Adem’in oğlu kabil’in kavmine peygamber olarak gönderildi. Bir çok oğlu vardır fakat içlerinde en çok dikkat çekeni Metüselah ismindeki oğludur. Sebebi ise Hz. Muhammed peygamberin ruhuna babası ile birlikte batıp çıkan kullardan olduğundan dolayıdır.

Dünya hayatı boyunca Melek Cebrail onu dört kere ziyaret etmiş ve her defasında Allah’ın emirlerini iletmiştir.

120 sene kadar peygamberlik yaptığı tahmin ediliyor. Her peygamberde olduğu gibi Allah tarafından ona da üstün yetenekler verilmiştir.

Örneğin bulutlara hükmedebilirdi ve ayrıca bir ağaçta ne kadar yaparak var sayısını bilirdi.  Kendisinden sonra yeryüzüne gelecek olan peygamberlerin hem isimleri hem sayısını biliyordu.

Örnek vermek gerekirse; Kendisinden sonra Hazreti Nuh’un geleceğini bildiğinden dolayı halkına ona inanmaları gerektiğini her defasında söylüyordu.

Sadece bununla kalmayıp, Hazreti nuh zamanında gerçekleşecek büyük tufanı biliyor, insanlara bunu anlatıyordu. Lakin bir çok insan onun bu söylediklerinin yalan olduğunu düşünüyordu ve inanmıyordu.

Astroloji ve Matematikten çok iyi anlardı. Yeryüzünde ne kadar dil varsa hepsini anlar, anadili gibi konuşabilirdi. Her kavme kendi dilinde hitap edebilirdi.

İnşaat ve yerleşim konusunda çalışmalar yaptı. 100 kadar şehir inşa etti. Buraları dörde bölerek her birine vali atadı. Öğretmenliğin yanı sıra ayrıca terzilik yapmıştır.

Eski yunan dönemindeki bütün filozoflar Astronomi ve matematik alanındaki tecrübe ve bilgilerini Hazreti İdris’in kitaplarına borçludurlar. Onun kitapları sayesinde kendilerini geliştirmişlerdir.

İsmi kutsal kitabımız kuranı kerimde 4 defa geçmektedir.  İsminin geçtiği ayetlerde sabır ve çalışkanlıktan, Allah’ın sevgisine mahzar olan kullardan olduğu yazar. Allah’ın hikmetiyle göğe yükselmiş bir peygamberdir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Newton çok kısaca hayatı bilgi ve (ÖZET)

Newton’un çok kısaca hayatı hakkında özet geçelim. – İngiltere / Woolsthrope’da 25 Aralık 1642 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir