AnaSayfa / Sözler & Mesajlar / Hz. Mevlana’nın Dostlukla İlgili Sözleri ( Resimli-Anlamlı)

Hz. Mevlana’nın Dostlukla İlgili Sözleri ( Resimli-Anlamlı)

Mevlana hazretlerinin dostluk ile ilgili çok güzel, anlamlı, etkileyici sözleri vardır. Bu sözlerin günümüzde en çok paylaşıldığı mecralar başta Facebook ardından Twitter, İnstagram’dır. Mevlana’nın dostluk ile ilgili kısa ve uzun olmak üzere çeşitli sözleri vardır.

Bu sözlerin anlamları çok derin ve öğüt vericidir. Bazen ders çıkarırken kimi zaman onun sözlerinden ibret alırız. Nesilden nesle aktarılan Mevlana sözleri günümüzde hala etkisini göstermektedir.

Bu makalemizde sizler için Mevlana’nın sarf ettiği en güzel dostluk üzerine söylenen sözleri resimli olarak paylaşacağız. Sizlerde isterseniz bu güzelim anlamlı sözleri Facebook ve Twitter hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Mevlana kimdir kısaca:

Hoşgörü ve aynı zamanda barışın simgesi Mevlana’dır. Yüzyıllar boyunca özellikle hoşgörü hakkında bir çok söz sarf etmiş ve bu konuda öncü olmuş din bilginidir.

Asıl gerçek adı: Muhammed Celaleddin olarak kaynaklarda ter alır. Mevlana ismi ‘’ Efendimiz’’ anlamına gelir. Rumi olarak bilinmesinin nedeni ise geçmiş zamanlarda Diyarı Rum olan Anadolu’nun illerinden birisi olan Konya’da uzun süre yaşamasından dolayıdır.

Yaşamının neredeyse tamamını Konya’da geçirmiştir ve Türbesi Konya İlimizde Bulunmaktadır. Mevlana Hazretlerinin gerçek doğum Yeri Afganistan’ın ‘’ Belh’’ isimli şehridir.

1207 senesinde dünyaya gelmiştir. Zamanında Anadolu’da yaşayan Şems-i tebrizi hazretleri ile yakın dost olmuşlardır. Mevlana’nın annesinin ismi ise mümine, Babası ise Bahaeddin Veled olarak bilinir.

Mevlana’nın yaşı küçük olmasına rağmen gönlü geniş ve akıllı bir kişiliğe sahipti. Fikirleri çok güzel dediği dedikti!

Hz. Mevlana’nın Dostlukla İlgili Sözleri

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Mevlana’nın Aşk sözleri Resimli ( Facebook-Twitter-İnstagram Paylaş)

Mevlana denildiği zaman akla aşk ve hoşgörü gelmektedir. Bazıları bu aşkı dünyevi aşk ile karıştırıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir