AnaSayfa / Dini / Hz Ömer’in Hayatı

Hz Ömer’in Hayatı

Ömer bin Hattap yani bilinen adı ile Hz.Ömer Mekke’nin Beni Adi kabilesinde doğmuştur. Babası Hattap kabilesinin ticaretle uğraşan isimlerinden biriydi ve üstün zekası ile tanınmıştı.

Hz.Ömer Müslüman olmadan önce babasının putperest olmasından dolayı puta inanırdı. Ömer küçük yaştan itibaren çobanlık yapmaya başlamıştı.

Deve çobanlığı yapan Ömer babasının bu konuda çok acımasız olduğunu belirtmiş ve develerini güderken dinlenmek için bile işini bıraktığı zaman babasından dayak yediğini söylemiştir.

Ömer küçük yaştan itibaren edebiyata ve şiire merak salmış ve çok küçük yaşlarda okuma yazma öğrenmiştir. Daha sonraları ata binme ve güreş gibi sporlarla ilgilenen Ömer uzun boylu ve iri bir yapıya sahipti.

Çok iyi bir hatip olmasından dolayı kabileler arası anlaşmazlıklarda hakemlik yapmıştır. Babasının ticaret işlerini yürüten Ömer Roma ve Pers şehirlerine de gitmiştir.

Müslüman Oluşu

Ömer Müslüman olmadan önce Peygamberimizin en karşıt isimlerinden biridir ve Mekkeli gayrimüslimler tarafından Peygamberimizi öldürmekle görevlendirilmiştir.

Bu görevi yerine getirmek için yola çıktığında bunu fark eden bir sahabe Ömer’i yolundan saptırmak için kız kardeşin ve enişten de Müslüman oldu diyerek onu kız kardeşinin evine yollar. Kapıya vardığında içeride okunan ayetleri duyan Ömer Müslüman olmaya karar verir ve Müslüman olur.

Halifelik Dönemi

Hz.Ebubekir’in vefatı ile boşalan halifelik koltuğuna sahabelerce Hz.Ömer seçilmiş ve İslam tarihinin ikinci halifesi olmuştur. Aynı zamanda İslam Devletinin de başına geçen Hz.Ömer İran ve Irak’ın bir çoğunu fethetmiştir.

Vefatı

11 yıl süren halifelik dönemi devam ederken Miladi takvime göre 1 Kasım 644 tarihinde kendisinden alınan vergiyi çok bulan ve bunun azaltılmasını isteyen fakat talebi geri çevrilen Farslı Ebu Lü-lüe tarafından hançerlenmiş ve bu saldırının gerçekleşmesinden üç gün sonra da vefat etmiştir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir