AnaSayfa / Biyografi / Hz Osman’ın hayatı hakkında kısa bilgi

Hz Osman’ın hayatı hakkında kısa bilgi

Hazreti Osman Radıyallahu anh 580 senesinde, Mekkenin çevresinde bulunan Taif’te dünyaya gelmiştir. Efendimiz Hazreti Muhammed ( S.a.v)’den dokuz yıl sonra doğmuştur.

Babasının ismi Affan’dır. Hazreti Osman’ın gerçek adı ise ‘’ Osman bin Affan’’ olarak bilinir, ayrıca cennetle müjdelenen sahabelerden birisidir

Dört büyük halifeden üçüncüsü olduğundan dolayı, Hazreti Ömer’den sonra halife 644 senesinde halife olmuş, 12 yıl boyunca bu görevi sürdürmüştür. Böylelikle en uzun halifelik yapan kişi Hazreti Osman’dır.

Peygamberimizin damatlarından birisidir. Onun Kızı olan Rukiye ile evlendi ve Rukiyye’nin ölümünün ardından Efendimizin bir başka kızı Ümmü gülsüm ile hayatını birleştirdi.

Peygamber efendimizin iki kızı ile birlikte evlendiğinden dolayı Zi’n-Nureyn ( İki nur sahibi) kişi olarak anılmaktadır.

İlk Müslüman olan beş kişiden birisidir. 34 yaşlarında Müslüman olduğu biliniyor. Halifelik yaptığı dönemde İslam devleti epey bir yol kat ederek genişledi ve sırası ile şu yerleri feth etti;

1. Mâverâünnehir,

2. Horasan,

3. Hindistan,

4. Kafkasya,

5. Kuzey Afrika’nın bir çok yeri,

6. Kıbrıs adası,

Hz. Osman Dönemimde Neler Yapıldı?

İlk İslam parası basıldı

Donanma Kuruldu

Kabe ile Mescidi Nebevi genişletildi ( Tüm masraflarını Hz. Osman Karşıladı)

Hz. Osman Ve Hz. Ebubekir döneminde kuran kitap haline getirildi ve Mushafları çoğaltılarak önemli merkezlere gönderildi. Kuranı kerim kitap haline geldikten sonra çoğaltıldı.

Hz. Osman ayrıca Vahiy katibidir yan; Kuranı kerimin ayetlerini yazan kişi anlamındadır.

656 yılında Kuran okurken şehit edilmiştir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Hz. Yusuf’un hayatının kısaca özeti

Hazreti Yakup aleyhisselamın oğlu Hazreti Yusuf, Kardeşleri tarafından aşırı derecede kıskanılırdı. Bu sebeple; Onu kuyuya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir