AnaSayfa / Dini / Hz. Yusufun Hayatı Özet

Hz. Yusufun Hayatı Özet

Hz. Yusuf Hz. Yakup’un oğludur. Ağabeylerini çok seven Hz. Yusuf ağabeyleri ile babasından izin alarak koyunları otlatmaya gider ve burada ağabeylerinin ona kötülük yapacağını bilmeden yardım etmeye çalışır.

Hz. Yusuf kardeşleri tarafından çok kıskanıldığı için kardeşleri tarafından kuyuya atılmıştır. Ve orada Hz. Yusuf’u bırakarak Hz. Yusuf’un gömleğini kana bulayıp babaları Hz. Yakup’a götürüp Hz. Yusuf’u kurtların yediğini söylemişler.

O sırada kuyunun oradan geçen bir kervan tarafından bulunan Hz. Yusuf Mısırda köle olarak krala köle olarak satılmıştır.

Padişahın karısı Züleyha Yusuf’a kendisi ile beraber olma teklifi etmiş fakat bu teklifi Yusuf reddetmiştir.

Züleyha Yusuf’un gömleğini çekerken padişah olan kocası bu durumu görür ve Yusuf’u hapishaneye attırır.

Hz. Yusuf’un Hayatı ve Yaşadıkları:

Hz. Yusuf uzun yıllar zindanda kalmış ve burada arkadaşlarının gördükleri rüyaları yorumlamıştır.

Yusuf zindanda sürekli namaz kılıp dua ederdi ve hasta olan arkadaşlarını ziyaret ederdi. Hz. Yusuf Kralın gördüğü bir rüyadan etkilenmesi üzerine Yusuf’un yanına gidip rüyasını anlatmıştır.

Kralın gördüğü rüyanın anlamı yedi sene bolluk ve yedi sene kıtlık çekileceğiydi. Bu kıtlık Yusuf’un babasının yaşadığı Ken’an yaşanmıştı. Mısır kralı Yusuf’u Mısır maliyesinin başına getirmiştir.

Hz. Yusuf zindandan çıktıktan uzun bir süre sonra kardeşleri le karşılaşmıştır. Allah tarafından öğrendiği ilimle kardeşlerini yanında tutmuş ve daha sonra kendisinin Yusuf olduğunu söylemiştir.

Yusuf ailesi ve babasını da yanına almıştır. Hz. Yusuf’un babası Hz. Yakup oğlunun yaşadığını öğrenince ağlamaktan kör olmuştur.

Kuranda en çok Hz Yusuf hakkında bilgi verilen sayılı peygamberler arasındadır. Kuranda en uzun sure Hz. Yusuf’un ve ailesinin hayatını ve yaşanılan gizemli olayları anlatmaktadır.

Hz. Yusuf’un Allaha duası şöyle olmuştur: Allah’ım bana peygamberlik verdin rüya yorumlarını bahşettin.. Ey yeri göğü yaradan benim canımı Müslüman olarak al ve beni iyi kullarının arasına kat.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir