AnaSayfa / Biyografi / Hz. Yusuf’un hayatının kısaca özeti

Hz. Yusuf’un hayatının kısaca özeti

Hazreti Yakup aleyhisselamın oğlu Hazreti Yusuf, Kardeşleri tarafından aşırı derecede kıskanılırdı. Bu sebeple; Onu kuyuya atmaya karar verdiler. En nihayetinde kuyuya atılan Hz. Yusuf, Mısıra doğru yol alan bir Kervan Tarafından Allah’ın izniyle Kuyudan kurtarıldı.

Kervan dakiler onu Mısır’da köle olarak Krala sattı. O kadar güzel, akıllı ve aynı zamanda yetenekliydi ki, saraydaki herkes ona hayranlıkla bakardı.

Allah onu Potifar’ın karısı Züleyha ile imtihana tabi tutmuştur. Züleyha Hazreti Yusuf’a aşık olduğundan onu elde etmek için her türlü yolu denemiştir. Hz. Yusuf ise bu durumu kabullenmemiş ve Züleyha’yı reddetmiştir.

Hz. Yusuf’un gömleğini arkadan çekerek Yırtan Züleyha’nın, durumu gören kocasına Yusuf’un kendisine saldırdığını söylemiş ve ona iftira atmıştır. Ardından Hz. Yusuf Potifar tarafından zindana gönderilmiştir.

Senelerce zindanda esir kalan Yusuf alehisselam, oradakilerin rüyalarını yorumlamaya başlamış. İlk başta kimse ona inanmamış. Büyücüsün sen demişler.

Ardından söyledikleri her şey harfi harfine gerçekleşince Hepsi Hz. Yusuf’a inanmış.  Zindan arkadaşlarından ikisinin rüyasını yorumlamış. Birisi idam edilmiş diğer ise zindandan kurtulmuş. BU rüyanın gerçekleşmesi üzerine Zindandakiler Hem Hz. Yusuf’a Hem de onun rabbine iman etmişlerdir.

Günün birinde kralın rüyasını Tapınak kainleri yorumlayamayınca, Zindanda adından söz ettiren Hz. Yusuf’ Kralın huzuruna getirilmiş ve rüyayı eksiksiz yorumlamış.

Zindandan kurtulan Hz. Yusuf Mısır maliyesinin başına getirilmiş ve akabinde kardeşleri ile karşılaşmış.  Allah’ın ona öğrettiği ilim sayesinde kardeşlerinden Bünyamini alıkoymuş, ardından kendisinin Yusuf olduğunu söylemiş ve Bünyamin o kadar çok sevinmiş ki bu durumu babama anlatmalıyız Yusuf demiş.

Ardından Kenan’a dönen kardeşleri Bünyaminin Mısır’da  Bir Aziz tarafından alıkoyulduğunu babaları Yakup’a söylemişlerdir.

Bu duruma öfkelenen Yakup, ‘’ Yıllarca Yusuf’uma Hasret Kaldım, Şimdide Bünyami’nin elimden uçup gitti’’ diyerek veryansın etmiş!  Ağlamaktan iyice kör olan Hz. Yakup, Yusuf’un Mısır’dan gönderdiği gömleğini yüzüne sürünce gözleri açılmış.

Hz. Yusuf kardeşleri de dahil olmak üzere tüm ailesini, babasını Mısır’a yerleştirmiştir. Kuranı kerim’de hayatı hakkında en çok bilgi ve detay verilen peygamberlerden birisi olma özelliğini taşır. Yusuf suresinin neredeye tamamında onun ailesinden bahseder.

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Newton çok kısaca hayatı bilgi ve (ÖZET)

Newton’un çok kısaca hayatı hakkında özet geçelim. – İngiltere / Woolsthrope’da 25 Aralık 1642 yılında …

1 Yorum

  1. Biraz daha uzun olsa iyi olurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir