AnaSayfa / Sağlık / İdrar Yaparken Yanma Hissi Neden Olur? Korunma Yolları Nelerdir?

İdrar Yaparken Yanma Hissi Neden Olur? Korunma Yolları Nelerdir?

Birçok kişi idrarını yaparken yanma oluyor ve bu olaya Sistit adı veriliyor. Aynı zaman da idrar yollarının iltihaplanması sonucunda gerçekleşen ağrılı bir rahatsızlıktır. Fakat bu yanma hissi tabiî ki de kalıcı değildir.

İdrar yollarının iltihaplanması geçici bir rahatsızlıklardan birisidir ve genel olarak kadınlarda görülür. Bunun sebebi ise üretranın kadınlarda daha kısa olmasıdır.

İdrar yolları iltihabı kadınlarda daha sık görülür yani her 10 kadından 3’ü mutlaka bu rahatsızlığı geçirir.

Sistitin belirtileri ve nedenleri nelerdir? 

Anüs bölgesinde birden fazla bakteri bulunuyor. Orada bulunan bakteriler normal şartlarda idrar yoluyla beraber dışarıya atılırlar ama bazı durumlarda bakteri sayısı o kadar fazladır ki bazıları dışarıya atılmaz. İşte böyle bir şey odluğu zaman birçok bakteri o yerde yaşamaya devam eder.

Böyle olunca da ortaya iltihaplanma sorunu çıkıyor. Özellikle idrar yolları iltihabı , idrarını tutamama ve kronik böbrek yetmezliğine kadar birden fazla sebebi vardır.

İdrar yollarının iltihaplanmasının bir diğer sebebi ise genital bölgenin düzenli bir şekilde temizlenmemesidir.

Genital bölge eğer sürekli olarak nemli kalıyorsa , o yerde çok bakteri oluşur. Bakterilerin çok olmaması ve çoğalmaması için genital bölgemizi sık sık temiz tutmalıyız.

Özellikle cinsel birleşmelerde daha temiz tutulmalıdır. İdrar yolları enfeksiyonu genel olarak kadınlarda görülür fakat erkeklerde de sık sık görülmektedir. Bunun için hem kadınlar hem de erkekler bedensel temizliklerine özen göstermelidir.

Sık sık idrara çıkmak

Yorgunluk hissi

Kusma ya da aşırı mide bulantısı

İdrara çıkıldığı zaman yanma hissi oluşturur

Terleme ve yüksek ateş

Cinsel ilişki sırasında yanma ya da ağrı

İdrar yapılırken kötü kokması ve renginin koyu veya bulanık olması

İdrar yolu iltihaplarında yanma ya da ağrı kasık bölgelerine kadar gider. Bir süre sonra ağrı gider fakat tedavi edilmezse eğer sürekli olarak kendisini tekrarlar.

İdrar yolları iltihabı(Sistit) teşhisi nasıl konulur? 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtilerden eğer birisini yaşıyorsanız o zaman kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Doktor tetkikler ve tahliller sonucunda size bir tanı koyar. Bu şekilde daha kolay tedavi olursunuz.

Hasta kişi kesinlikle bu durumu çok ciddiye almalıdır. Çünkü bakteriler ne kadar çok olursa bu rahatsızlık kendisini sürekli olarak tekrarlar ve tedavi edilmediği zaman da kronikleşir.

Kronikleşme olduğu zaman ise hastanın hem fiziği hem de direnci zayıflar ve böylelikle birçok hastalığa yakalanırsınız. Ama erken teşhis konulursa ve erken tedavi edilirse o zaman bu durumu kolayca atlatabilirsiniz.

İdrar yolları iltihabın (sistit) dan korunma yolları nelerdir

Bu durumdan korunmak istiyorsanız kesinlikle idrarınız geldiği zaman hemen yapmalısınız. Yani idrarınızı sakın ama sakın tutmayın.

Çünkü idrarın içerisinde birden fazla atılmaya hazır bakteriler bulunuyor. İdrarınızı yaptığınız zaman bunlar dışarıya atılır. Bunun için idrarınızı tutmayınız.

  • Cinsel ilişkiye girdikten sonra 10 dakika içerisinde idrarınızı yapın.
  • İdrar yolunuzu temizlerken önden arkaya doğru yapın.
  • Naylon ya da pamuk olmayan ve sizi sıkan iç çamaşırları tercih etmeyin.
  • Kahve , çay gibi içecekleri çok fazla tüketmeyin.
  • Genital bölgenizi nemli bırakmamaya özen gösterin..

Her zaman bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Bu önlemleri eğer alırsanız iltihap kapmasını en aza indirmiş olursunuz.

Bir de düzenli bir şekilde temizleme işlemi yaparsanız idrar yolları enfeksiyonu kapmadan günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

İdrar yolları iltihabı( sistit) nasıl tedavi edilir ?

Erken teşhis konulduğu zaman eğer tedaviye erkenden başlanılırsa hastalık kısa sürede antibiyotik kullanımı sonucunda hemen geçecektir. Fakat teşhis gecikmişse o zaman hastalığınız kronik hale gelir ve tedavi süreniz çok uzar.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir