AnaSayfa / Dini / İftar Ne Demektir Kısaca

İftar Ne Demektir Kısaca

İftar Nedir?
Müslümanlar İslam’ın beş şartının içinde yer alan ve farz olduğu için her yıl Ramazan Ayında bir ay oruç tutar. Sahurda kalkılarak yemek yenir ve sabah ezanının okunması ile oruç başlar.

Başlayan oruç akşam ezanı okunana kadar devam eder. Akşam ezanının okunması ile beraber oruç açılarak yemek yenir.

Bu yenilen yemek vaktine iftar denir. İftar vakti ile beraber oruç tutan kişinin orucu tamamlanmış olur.

Her hangi bir sağlık problemi olmayan, her hangi bir mani durumu olmayan Müslüman kişilerin Ramazan ayında mutlaka oruç tutmaları gerekir.

İftar Yemeği

Ramazan aylarında tutulan orucu açmak için iftar vaktine ekonomik imkanlar elverdiği sürece çok özenilir. Özellik ile Türk adetlerinde Ramazan ayında insanlar akrabalarını, eş dostlarını iftar yemeğine davet eder.

Davet edilen kişiler davet eden kişileri davet eder. Özetle ramazan aylarında iftar yemekleri keyifli bir şekilde yenmektedir.

Oruç sadece Ramazan ayında tutulmamaktadır. Ramazan ayından sonra mazeretinden dolayı oruç tutamayan kişiler de daha sonra ki bir zamanda kaza orucu tutmaktadır.

Ramazan ayı dışında kandil günlerinde de oruç tutan kişi sayısı çoktur. Adak orucu da tutulmaktadır. Hangi şekilde oruç tutulur ise tutulsun, orucun bitimi akşam ezanı vaktidir.

Akşam ezanı okunduğu anda oruç tamamlanmış olur ve açılan oruç ile beraber iftar yemeği yenir.

Her tutulan orucun bitiminde yenen akşam yemeği iftar yemeği olarak geçer. Ama genel olarak ramazan ayında tutulan oruçlarda küçük büyük bir çok iftar sofraları kurularak iftar yemekleri yenmektedir.

Çeşitli belediyeler ramazan aylarında ihtiyacı olan kişiler ve iftar saatin de evine oruç açmak için yetişemeyen kişiler için iftar çadırları kurarak toplu iftar yemekleri vermektedir. Bir çok ilde ve ilçede bu yapılmaktadır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir