AnaSayfa / Kadınca / İğnelik Bitkisinin Faydaları ve Özellikleri

İğnelik Bitkisinin Faydaları ve Özellikleri

İğnelik bitkisinin mahalli adı şunlardır ; Dakka otu , Deve Tabanı , Çakmuz , Dön Baba ve Deve Dikenidir.

Hem kökeni hem de yayılışı ise şöyle ; İğnelik bitkisi çok geniştir ve 23’ü Kafkaslarda yetişir. Bunun yanı sıra ormanlık alanlarda , ülkemizde , bağ ve bahçe alanlarında , aynı zaman da Özbekistan da çimenliklerde yetişen bir bitkidir.

Bitkisel Özellikleri ; İğnelik bitkisi hem etli gövdeli , hem sık tüylü otsu hem de çok yıllık bir bitki olarak bilinir. Bitkinin alt kısımdaki yaprak yerinde derin dilimli – parmakvaridir vardır.

Bunun yanı sıra 5 tohumlu meyvecikleri vardır ve bu bitki Haziran ile Temmuz ayında çiçeklenir , meyvelerini ise Ağustos ayında verir.

İçerikleri ; İğnelik bitkisine kimyasal analizler yapılmıştır ve bunun sonucunda ise bitkinin içerisinde antikor maddelerinin olduğu tespit edilmiştir.

Özellikle yaprak kısmında 3 metoksikall asit , kempferol , flavonoidlerden kversetin , rutin , 3.7-8.4 tetrafidrooksiflavon , izokversitrin ve antosiyanidlerin gibi türevleri bulunuyor.

İğnelik bitkisinin çiçek kısmında ise pelarkonin-klorid bulunur.

Faydalanma Yönleri ; İğnelik bitkisinin her zaman toprak üstünde bulunan kısımlarından yararlanılır. Bu bitkinin geranium türleri vardır ve yapraklı olan dalları sebze olarak yenir.

Aynı zaman da haşlandıktan sonra peynirle karıştırılarak da tüketilebilir. Tabi Ege bölgesinde bu şekilde yeniyor.

Erzurum Yöresinde ise yumruları çiğ olarak tüketilir. Bunun yanı sıra Erzurumlular yumru olarak tüketmeseler bile yumruları süs bitkisi olarak kullanırlar.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Tatlı Sevimli Çocuk Resimleri

Çocuklar birçoğumuzun zaafıdır. Onlar güldüğünde onları yeme isteği uyanır, kimi zaman da onları öpücüklere boğmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir