AnaSayfa / Dini / İlk İnen Ayet Hangisidir?

İlk İnen Ayet Hangisidir?

İlk İnen Ayet Ne zaman indi
Hira Dağı’nda tefekkür ve zikirle meşgul olan Hz.Muhammed(sav)’e Kadir Gecesi’nde Cebrail(as)’ın getirdiği ilk ayetler, İslam Medeniyeti’nin yapı taşları olmuştur.

Yaradan Rabbinin Adıyla

İKRA! Yani Oku! İlk ayet bir emirdi. Tıpkı Musa(as)’da olduğu gibi. Allah-u Teala kutsal vadi Tuva’da Musa(as) ile konuşurken ona da “Ayakkabılarını çıkart!” şeklinde bir emirle hitap etmişti.

Hz.Muhammed(sav) ise bu ilk emre “Ben okuma bilmem” şeklinde bir karşılık verince emir tekrarlandı. Ta ki kul itaat ederek “Ne okuyayım?” cevabını verene dek. Ancak ondan sonra devamı geldi. “Bismi Rabbikellezi Halak” Yaradan Rabbinin Adıyla.

Eğer bu kainat mektubu Yaradan Rabbin adı ile okunmaz ise, anlamı manası ortaya çıkmıyor. Karanlıklar aydınlanmıyor. O yüzden Yaradılış adeta haykırılıyordu hem de tüm insanlara hem de ilk ayette.

Bir Alaktan Yarattı

İlk ayetler bir mucize ile beraber gelmişti. Yaradan Rabbden bir rahmet olarak. Alak, kelimesi pıhtılaşmış, aşılanmış yumurta olan ve rahim duvarına asılı halde yapışık olan duran embriyo sonrasındaki aşamayı ifade eder.

İşte bu mucize o dönemdeki Arap yarımadasında veya dünyanın herhangi bir yerinde kontrol edilip bakılacak bir şey değildi.

Çünkü buna olanak tanıyan teknolojik aletler 20. yy’da icat edilmeye başlanmıştı. Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetleri sadece Yaradan Rabbin bilebileceği sözleri içeriyordu.

Modern dünya ise şu an bu gerçeğe icat ettikleri aletler ve gözleri önünde gördükleri gerçeklerle şahitlik ediyorlardı.

Oku Emri ve İslam Medeniyeti

Oku emri aynı zamanda İslam Medeniyetinde de çok önemli gelişmelere yol açmıştı. Bu emri alan ve ilimin dinden ayrılmayacağını öğrenen iman sahibi alimler ve devletler, okumak adına Medreseler açmış, öğrenciler yetiştirmiş, kitaplar yazmış, kütüphaneler kurmuş ve bu bilgi birikimini sürekli arttırarak bu medeniyetin hızla gelişmesine büyük katkılarda bulunmuşlardır.

Erken İslam Medeniyetinin yetiştirdiği alimlerin keşifleri karanlık Orta Çağ’dan çıkan Avrupa’ya gelişim yolunda adeta bir pusula görevi görmüş ve gelişme göstermelerini sağlamıştır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir