AnaSayfa / Dini / İnsülin İğnesi Orucu Bozar Mı

İnsülin İğnesi Orucu Bozar Mı

İnsan vücuduna girerek kaybolan her şeyin ne olursa olsun girmesi durumunda orucu bozuyor.

Kişi kendine isterse iğne yaptırsın, dilerse kendi kendine iğne yapması sonucunda da orucu bozulur.

Orucun bozulması bu ilacın vücuda yayılması ayrıca vücudun bu ilaçtan yararlanmasıdır.

Mezheplerin inanışlarına göre bu durum değişiklik gösterebilir. Buna örnek olarak Şafilere göre oruçları bozulmaz.

Orucu Bozacak Durumlar İçin Tedbirli Davranmak

Öncelikle orucu bozacak ve şüpheli durumlardan uzak durulmalıdır. Diğer taraftan hastalar sağlık konusunda oruçtan muaf olabiliyorlar.

Hastalığı devam eden kişiler oruç tutmak yerine fidye verebiliyorlar. Gün içerisinde orucunu bozmak durumunda kalan hastalar ise sonrasında bozdukları oruçlarının sayısı kadar tekrar kaza orucu tutarlar.

Ayrıca başka bir açıdan insülin iğnesinin etkisinin 24 saat etkili olabildiği durumlarda ise oruçlarını kaza yapabiliyorlar.

Bu durumlar da insülin kullanan ve oruç tutmak isteyen müminlerin sahurdan önce ya da sahurdan sonra imsak vakti gelmeden insülin iğnelerini vurularak oruç süresi boyunca tekrar iğnelerine ihtiyaç hissetmeden oruçlarını sürdürebilirler.

Ancak bu durumun doktor gözetiminin altında yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer doktor gözetiminde insülin iğnesinin sahur vakti vurulmasında bir sakınca yok ise dinen farz olan oruç tutma eylemi bu şekilde yerine getirilmelidir.

Böyle bir imkanı bulunduğu halde sağlık hususunu bahane olarak kullanıp orucunu tutmayanların kefaret orucu dinimize göre 61 gündür. Bu kişilerin niyetleri amellerine yazılır.

Gündüz İnsülin İğnesini Kullanmak Zorunda Olanların Oruç Tutma Durumları

Doktor gözetiminde insülin iğnesini gündüz almak durumda olanlar için iki durum söz konusudur.

Bunlardan ilki, kişinin insülin iğnesinin orucu bozmadığını düşünüp bunu kullandıktan sonra orucu devam ettirmesidir.

Diğeri ise orucu tutmayarak fidyesini vermek ya da bu oruçlarını kazaya bırakmaktır. Kur’an-ı Kerim’de hastalık durumunda olanların orucu erteleme veya hiç tutmama durumu belirtiliyor çünkü oruç tutmak için sağlıktan vazgeçilmemesi gerekiyor. Sağlığı tehlikeye sokan oruç, sevaptan çok günah olacaktır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir