AnaSayfa / Mekanlar / İstanbul’da gezilecek yerler listesi ( Resimli)

İstanbul’da gezilecek yerler listesi ( Resimli)

İstanbul’da gezilecek yerler listesini özenerek derledim.  Anadolu ve Avrupa yakasından tutun görülmesi gereken eğlenceli, doğal, güzel tarihi mekanlar, müzeler, camiler hakkında kısa ve öz bilgiler vereceğim.

İstanbul demek; Tarih, medeniyet, imparatorluk, doğal güzellik, kültür, yaşam ve huzur demektir!  Bir çok imparatorluğa ve medeniyete ev sahipliği yapmış bu güzelim şehirde gezip görülmesi gereken yüzlerce yer var. Ben sizler için en iyilerini, en güzellerini ve önemli olanlarını resimli olarak bir araya getirdim. Umarım beğenirsiniz

AYASOFYA

Sadece İstanbul’un değil, tüm dünyanın gözü üzerinde olan çok değerli tarihi bir yer. İlk gezmeniz gereken yerlerden birisidir. Bizans İmparatoru olan Birinci Jüstinyen tarafından 532-537 tarihleri arasında  patrik katedrali olarak inşa ettirilmiştir. İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Şu anda Unesco’nun Ve Yunanistan’ın karşı çıkmasına rağmen, arada bir Ayasofya’da ezan okunmaktadır. Sadece dışını görmek bile insana yetiyor. İnanılmaz bir tarihi yapı!  Eşsiz mimarisi ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor.  Açılış: 09:00 Kapanış: 19:00

TOPKAPI SARAYI

İstanbul’da gezilebilecek en güzel tarihi yerlerden birisidir. Bağdat ile revan köşklerini özellikle bir başkadır. İçerisinde birbirinden muazzam köşkler var. Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Üstelik 400 yıl boyunca Osmanlı Devletinin idari merkezi olmuştur.

SULTAN AHMET CAMİİ

Diğer adı ‘’ Blue Mosque’’ yani ‘’ Mavi Cami’’ olarak bilinir. Sadece yerli turistler değil, Yabancı turistlerin uğrak yerlerinden birisidir. Ülkemizdeki en önemli tarihi camilerden birisidir. Osmanlı Padişahı olan Birinci Ahmed tarafından  Mimar sedefkar mehmed ağaya yaptırılmıştır.  Tam 6 tane minaresi vardır.

İSTANBUL BOĞAZI

 

İstanbul denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi ‘’ İstanbul boğazı’’ dır. Boğaz için özel turlar düzenleniyor. Dilerseniz katılabilirsiniz. Bu turlar Eminönü, Ortaköy ve Üsküdar gibi semtlerde bulunuyor. Bir çok filme ve diziye konu olmuş İstanbul Boğazı, ihtişamı ve kalabalık trafiği ile ayrıca dikkat çekiyor. Geceleyin yanan ışıkları ile boğaz bir başka güzel oluyor. Boğazı görmeden İstanbul’u gezdim gördüm diyemezsiniz haberiniz olsun!

YEREBATAN SARNICI

 

Çok farklı ve insanı etkileyen bir atmosfere sahip olan Yerebatan sarnıcı mistik havası ile insanı kendisine çekiyor. Bizans imparatorluğu döneminden bu yana hala özgünlüğünü korumuş çok eski yapılardan birisidir. Sakin ve aynı zamanda sessiz bir yer arıyorsanız favorilerinizden olabilir.  Yerebatan sarnıcını gezerken ‘’ Medusa Başları’’ nı görmeyi unutmayın!

DOLMABAHÇE SARAYI

Topkapı sarayının artık ihtiyaçları karşılayamamasından dolayı onun yerine yaptırılmıştır.  Sarayın mimarları: Garabet Amira Balyan, Evanis Kalfa’dır. Şu anda müze olarak turistlere açıktır.  Saat sabah 9:00’da açılıyor,  Akşamüzeri 16:00’da kapanıyor. İçerisinde mutlaka görmeniz gereken yerler; Kristal merdiven, kuğulu havuz, Merasim salonu ve Atatürk yatak odasıdır.

KAPALIÇARŞI

Türkiye’nin en büyük çarşılarından birisi hatta en büyük kapalı çarşısı. Turistlerin en uğrak yerlerinden birisi. Zincirli han’dan tutun İç cebeci hana kadar görülmesi gereken muazzam yerler kapalı çarşıda sizleri bekliyor. Özellikle Şark kahvesini görmenizi tavsiye ederim.

MISIR ÇARŞISI

Eminönü yeni Camii’nin arkasında bulunan Mısır Çarşısı İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından birisi olup, Turistlerin uğrak yerlerinden birisidir. Kapalıçarşı’dan sonra ziyaret edebileceğiniz güzel bir çarşıdır.

SULTANAHMET MEYDANI

Eskiden Bizans dönemin Hipodrom olarak kullanılırdı, ardından Osmanlı devrinde ise, ‘’ At meydanı’’ olarak kullanıldı.  İstanbul’un en güzel ve aynı zamanda önemli meydanlarından birisidir. Burada ailenizle birlikte gezebilir, güzel havayı ve güzellikleri Teneffüs edebilirsiniz.

KIZ KULESİ

 

Dizilerde, haberlerde, filmlerde, kartpostallarda görmeye alışık olduğunuz kız kulesi aslında bir ticari işletmedir. Sadece onu izlemek bile insana keyif verir. İstanbul’da özdeşleşen yerlerden birisidir. Efsanelere ve rivayetlere konu edinmiş bir yerdir.

SÜLEYMANİYE CAMİİ

 

Süleymaniye külliyesinin en önemli yapılarından birisidir.  Bildiğiniz üzere bu külliyede medreselerden tutun hastanelere kadar insanların ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar var. Süleymaniye camii ise bunlar arasında en kıymetlisi ve dikkat çekeni. Mutlaka ziyaret etmeli ve burada namaz kılmalısınız. Sadece ibadet için değil, Turistik ziyaret amaçlı bu muazzam yapıyı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler var.

HALİÇ

Haliç surlarını kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Resimde görüldüğü gibi harika bir manzara deniz sizi bekliyor. İstanbul’un en güzel yerlerinden birisidir. Avrupa yakasını kaplayarak  Beyoğlu platolarını birbirinden ayıran eşsiz bir güzellik!

TAKSİM MEYDANI

İstanbul ile özdeşleşen bir başka güzel meydan.. Beyoğlu ilçesinde yer alan bu harika meydan çevresindeki restoran, kültür merkezleri, otel, mağaza, eğlence yerleri ile oldukça dikkat çeker. İstanbul ilinin en ünlü meydanıdır!

KARİYE MÜZESİ

Kariye Müzesi çok eski ve ünlü tarihi yapılardan birisidir. Edirnekapı’da bulunmaktadır. Osmanlı döneminde camiye dönüştürülmüştür 537 yıl kadar cami olarak kullanılmış. Günümüzde ise turistik müze, en gözde tarihi yapılardan birisi olarak binlerce kişinin ziyaret ettiği yer haline gelmiştir.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Dünyanın en büyük müzeleri listesinde yer alır. İçerisinde 1 milyondan fazla eser vardır. Ülkemizin inşa edilen en eski binası olup, binlerce kişi tarafından her yıl ziyaret edilir.

RUMELİ HİSARI

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Rumeli hisarı en ünlü Osmanlı mimarilerinden birisidir.  Çevresinde gezmek insana huzur verir.  Çandarlı Halil kulesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

BEYLERBEYİ SARAYI

Sultan Abdülaziz’in yaptırmış olduğu bu harika saray, Üsküdar’ın beylerbeyi isimli semtinde yer almaktadır. Mimar sarkis balyan özenerek bu güzelim sarayı yapmıştır. Mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerler listemizde 17. sırada yer alıyor.

MİNİATÜRK

 

Bir diğer adı ‘’ Minyatür Türkiye Park’’ olarak bilinir.  Burada Ülkemizdeki bir çok binanın ve yapının maketleri sergilenmektedir. Dünyanın en geniş alana kurulan minyatür parkı Miniatürk, haliç kıyısında bulunur. Birbirinden ilginç, güzel, özel maketler sizleri bekliyor. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz!

ÇIRAĞAN SARAYI

Ülkemizin en eski ve ünlü saraylarından birisidir. 1990 yılında yenilenmiş ve çeşitli lüks organizasyonların ve düğünlerin yapıldığı yer haline gelmiştir.

YENİ CAMİ

Diğer adı ‘’ Valide Sultan Camii’’ olarak bilinir. İstanbul’da gezmeniz gereken tarihi camilerden birisidir.  1597 senesinde sultan üçüncü murad’ın eşi olan Safiye sultan’ın emri ile temeli atılmıştır.

AYA İRİNİ

Tarihi bir müzedir.  Ayasofya’yı ziyaret ettikten sonra birde burayı ziyaret edebilirsiniz. Birbirilerine çok yakındır. Topkapı sarayının birinci avlusunda bulunur.

TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

Adından anlaşılacağı üzere Türk ve İslam sanat eserlerinin toplu halde bir yerde muhafaza edildiği bir müzedir.

İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ

Kısaca adı; ‘’ İstanbul Modern’’,  Ülkemizin ilk modern sanat müzesi olma özelliğini taşır. Eczacı başı ailesi tarafından kurulmuştur. Kurucusu: Oya Eczacıbaşı’dır.

EYÜP SULTAN CAMİİ

İstanbul’un Eyüp semtinde bulunan çok özel bir camidir. Binlerce kişi tarafından her yol ziyaret edilir. Özellikle Ramazan ayında ziyaretler artar. İstanbul’da bulunan en özel camilerden birisidir.

İSTANBUL SURLARI

Doğu Romalılar tarafından yapılan bu surlar, Her yık turistlerin akınına uğrar. Kaç kere yıkılmış ve ardından yenilenmiştir. İstanbul’un etrafını çevreleyen tarihi surları kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

YILDIZ SARAYI

Beşiktaş İlçesinde bulunur. Üçüncü Selim’in annesi Mihrişah Sultan adına yaptırılmış ve ardından ikinci Abdülhamit zamanında Osmanlının ana sarayı olarak kullanılmıştır.

KÜÇÜK AYASOFYA CAMİİ

Büyük Ayasofya’dan sonra birde küçüğünü ziyaret edin! En eski tarihi binalardan birisidir.

PERA MÜZESİ

Çok özel ve güzel bir müzedir. İstanbul’un tepebaşı isimli semtinde bulunur. İstanbul’da gezip, memnun kalabileceğiniz müzelerden birisidir. İnan ve Suna Kıraç vakfı tarafından sanat hizmeti vermek adına kurulmuştur.

RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ

Bir tür sanayi müzesi olarak bilinir. Hasköy’de bulunur. Herkesin yakından tanıdığı rahmi koç tarafından 1994 senesinde kurulmuştur. Özellikle Ülkemizdeki ulaşım ve sanayi hatta iletişim tarihine değer veren önemli bir müze olma özelliğini taşır.

İSTANBUL SEA LİFE AKVARYUM

Bayrampaşa forum İstanbul isimli devasa alışveriş merkezinin bünyesinde yer alan Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük akvaryumu olarak bilinir.  Çocuklarınızla birlikte ziyaret edebileceğiniz güzel bir yerdir.

NURUOSMANİYE CAMİİ

İstanbul’da gezilebilecek en güzel camilerden birisidir.  Barok özellikli cami olduğundan dolayı bir hayli ilgi çeker. Çemberlitaş semtine giderek bu güzelim camiyi yakından görebilirsiniz. kapalıçarşının hemen girişindedir.

ÇİNİLİ KÖŞK

Osmanlı padişahı olan 2. Mehmed’in yazlık sarayıdır. Topkapı sarayını görmeye gittiğiniz zaman çinili köşkü ayrıca ziyaret edebilirsiniz çünkü mevkisi Topkapı sarayının dış surlarında yer alır.

ASKERÎ MÜZE

Askeri müzelere karşı merakı olanların gidip görebileceği muhteşem bit yer. Tam olarak elli dört bin metre karelik bir alanda yer alır. Binanın kurulu olduğu yer ise on sekiz bin metre karedir yani bir nevi komplekstir.

TAKSİM CUMHURİYET ANITI

Taksim meydanını ziyaret edecek olursaız, meydanda bulunan bu güzelim anıtı mutlaka görün derim. Gerçekten çok farklı ve emek verilerek İtalyan heykeltraş Pietro Canonica tarafından yaptırılmıştır.

BEYAZIT MEYDANI

Taksim meydanından sonra gezebileceğiz en güzel meydanlardan birisidir.

YEDİKULE ZİNDANLARI

Sadece İstanbul’un değil, aynı zamanda Tüm Türkiye’nin en eski açık müzelerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Son duyumlara göre kalıcı olarak kapatıldığı söyleniyor.

MİHRİMAH SULTAN KÜLLİYESİ

Mimar Sinan bu özel camiyi Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah sultan için yapmıştır.  Ayrıca Mimar Sinan’ın erken dönem eserlerinden birisidir.

GALATA KULESİ

İstanbul’un ‘’Galata’’ isimli semtinde bulunur. 528 yılında inşa edilmiştir. İstanbul şehrinin en önemli sembollerinden birisidir.

38.GALATAKÖPRÜSÜ

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Tarafından 2003 tarihinde hizmete açılmıştır. Eminönü ile karaköy’ü birbirine bağlayan köprüdür. Burada balık tutabilirsiniz.

BÜYÜK MECİDİYE CAMİİ

Büyük mecidiye camiinin diğer adı İstanbullular tarafından ‘’ Ortaköy Camii’’ olarak biliniz.  Beşiktaş ilçesinin Ortaköy semtinde bulunur. Neo Barok tarzında bir cami olduğundan dolayı dikkat çeker.

GÜLHANE PARKI

Tarihi bir park olup, ziyaretçisi çoktur. İstanbul’un Eminönü semtinde yer alır.  Alay köşkü ve Sarayburnu arasında bulunur.

BÜYÜKADA

İstanbul açıklarında yer alan en büyük adadır. Diğer ismi ‘’ Prens Adaları’’ olarak bilinir. Yunanca ismi ise Prinkipos’tur ( Yunancada bu isim prens manasına gelir) Çok şirin ve gezmesi eğlenceli bir yerdir.

DİKİLİTAŞ

Eski Roma İmparatoru Birinci Theodosius’un emri ile Mısır’dan ülkemize getirilmiş ve ardından dikilmiştir. Sultan Ahmet Meydanının güney tarafında yer alır. Diğer adı ‘’ Theodosius dikilitaşı’’dır. Antik tarihi bir dikilitaştır.

İSTİKLAL CADDESİ

Beyoğlu’na giderseniz, mutlaka gezmeniz gereken bir yerdir. Ülkemizin en ünlü caddelerinden birisidir.

ANADOLU HİSARI

Rumeli hisarından sonra birde Anadolu hisarını deneyin bakalım.. Bir Osmanlı Mimarisidir. Beykoz’da bulunur.

YILANLI SÜTUN

Antik bir yunan anıtı olup, birbirine dolanan 3 piton yılanı ifade eder. Bronzdan inşa edilmiştir. Sultanahmet meydanında bulunur.

KÜÇÜKSU KASRI

Nigoğos Balyan tarafından inşa edilmiş tarihi bir yerdir. Düğün organizasyonları burada yapılabilmektedir. Küçüksu isimli semtte bulunur.

YILDIZ PARKI

Huzur bulabileceğiniz tarihi bir park. İstanbul / Beşiktaş ilçesinde yer alır.

HEYBELİADA

Turistik ve tarihi bir adadır. Yeşil ve mavinin bir arada olduğu muhteşem bir yerdir.

EMİRGÂN KORUSU

İstanbul / Sarıyer İlçesinde bulunan harika bir koru! Sevdiklerinizle gezebileceğiniz eşsiz bir yer.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

HD iskender fiyat listesi menüsü 2017 ( Yeni Ve Güncel)

Severek yediğiniz HD iskenderin 2017 fiyat listesini ve menüsünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Ağız tadını bilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir