AnaSayfa / Dini / İstihare Namazı Nasıl Kılınır ve Duası

İstihare Namazı Nasıl Kılınır ve Duası

İstihare bir olayın hayırlı olup olmadığını anlamak için tercih edilen bir yöntemdir. Dini inancı yüksek kimseler kararsız kaldıkları bir durumda istihare namazına başvurabilirler.

İstihare namazı kılmak için öncelikle kişinin kafasındaki olumsuz durumları bir kenara bırakması ve inanç dolu bir kalp ile Allah’a yönelmesi gerekir.

İstihare namazı için kişi öncelikle abdest almalı ve yatsı namazından sonra iki rekat namaz kılmalıdır.

İstihare namazı gece uyumadan önce yapılır. Bu nedenle kişi rüyaya yatmak için namazını kılar ve uyur.

İstihare Namazının İncelikleri

Hayatınızda evlilik gibi önemli bir karar almak istediğinizde bu evliliğin sizin için hayırlı ya da ya hayırsız olduğunu bilmek önemlidir.

Bunun yanı sıra yeni bir iş yeri açmak istiyor fakat bu iş yerinin sizin için hayırlı olup olmayacağı konusunda kararsız hissediyorsanız istihare namazı kılmak önemli olacaktır.

İstihare hayırlı olanın istenmesini ifade eden bir durumdur. İstihare namazı sabah namazının sünneti şeklinde kılınmalıdır.

Fakat burada önemli olan namaz esnasında okunacak dualarla ilgilidir. Ek olarak birinci rekatta kafirun suresi ikinci rekatta ise ihlas suresi okunarak niyet edilmelidir.

Daha sonra istihare için özel dua okunmalı ve kişi kimse ile konuşmadan sağ tarafına yatarak uyumalıdır.

İstihare Namazında Yapılması Gerekenler

İstihare namazı yedi gün boyunca tekrar edilir. Eğer kişi rüya görmüş ise yine namazı bırakmadan yedi gün boyunca devam etmelidir.

Yedi günün sonunda kişi bir karar alacaktır. İstihare namazında konuşmamak önemlidir. Bu nedenle kişi tam bir teslimiyet ile namazını kılması ve hayırlısını dileyerek uyumalıdır.

Kişinin konuşmamasının nedeni de konuştuğu olayların rüyasına psikolojik olarak girme durumudur.

Bu nedenle rüyayı düşünmemek gerekir. İstihare rüyasında renkler önemli değildir. Namazın bitiminden sonra kişi niyetini hala büyük bir ısrar ile istiyor ise bu kişi için hayırlı olandır.

Eğer kişi bir soğukluk hissediyor ve şüphelerinden rahatsız oluyor ise bu durumda kişinin niyeti hayırsızdır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir