AnaSayfa / Yaşama Dair / Jokey Olmanın Şartları ve Kuralları

Jokey Olmanın Şartları ve Kuralları

jokey-olmak
Jokeylik Şartları Nelerdir?
Jokey olmak isteyen kişilerin öncelikle yapması gereken şey bir apranti okuluna gitmesidir.

Apranti okuluna gitmek için 16 yaşından gün almamış olmak gerekli ve zorunludur.

Jokey olmak isteyen kişilerin ayrıca bir ilköğretim diploması almaları gerekmektedir. Ağırlıkları 35 ile 45 kilo arasında boyları ise 130 ile 155 cm arasında olması gerekmektedir.

Bu şartları yerine getiren ve şartlarında herhangi bir eksiklik bulunmayan jokey olmak isteyen adaylar Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezinde iki yıllık bir eğitime tabi tutulmaktadırlar.

Apranti adayları bu eğitim süresi boyunca binicilik, veterinerlik, yabancı dil, Türkçe Matematik ve sosyal dersleri almaktadırlar.

Yaklaşık olarak apranti okulunda 122 kişi eğitim görmektedir. Ancak bu kişilerin hepsinin apranti olma şansı bulunmamaktadır.

Apranti Eğitim Merkezinden Sonra Adayların Jokey Haricinde Yapabileceği İşler Nelerdir?

Apranti eğitim merkezinde eğitim alan ve başarılı olan ancak jokey olamayan kişiler seyis olabilecekleri gibi antrenman jokeyi de olabilmektedirler. Bu kursların neticesinde at sahipleri jokeylerdeki yetenekleri görmek istemektedirler. Aldıkları eğitimlerdeki başarılarına göre jokeyler ile anlaşmaktadırlar.

Nasıl jokey olunur? Detaylı videolu anlatım

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Diş Ağrısı İçin Evde Neler yapılabilir?

• İlk adımda dişlerinizi fırçalayıp ağzın tümünü temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Fırçalama ağızdaki bakteri ve asit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir