AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Kadife Kumaş Temizliği Nasıl Yapılır

Kadife Kumaş Temizliği Nasıl Yapılır

Kadife kumaşlar yapısı gereği tozlanmaya ve kirlenmeye çok müsaittirler. Böyle olmasına rağmen günümüzde ev dekorasyonu ve moda alanlarında bu kumaş çok tercih edilmektedir.

Kısa ve çok ince tüyleri olduğu için kolay bir şekilde kir , toz ve mikro gibi haşereleri bünyesine hapseder.

Bu nedenle kadife kumaşların her zaman temizliği ve hijyeni çok önemlidir. Kumaşınıza zarar vermeden tertemiz yapabilirsiniz bunun için de birkaç noktaya dikkat etmeniz gerek.

Kadife kumaşta diğer kumaşlar gibi yıkanma özelliği bulunuyor fakat diğer kumaşlardan ayıran özelliği ise şudur ; Diğer kumaşlar sıkıldığı veya çitilendiği zaman yapısı bozulup zarar görmez.

Kadife kumaşlarda biraz farklı sıkılınca ve çitilenince yapısı bozulur zarar görür.Bu yüzden kadife kumaşlarınızı sıkmayın ve çitilemeyin.

Tabi şöyle bir şey yapabilirsiniz ılık su ve hafif bir deterjan ile nazikçe yıkayabilir ve kumaşı çektiği zaman suyu süzüp kurutabilirsiniz. Hijyeni sağladığınız zaman isteyenler amonyak kullanabilirler.

Yapımı ; Kadife kumaşınızı bir miktar katar amonyak katılmış suyun buharına maruz bırakın ve bu şekilde kumaşta hijyen kolayca sağlanabilir.

Kadife kumaşınız eğer toz almış ise o zaman da yumuşak kadife fırçalarını kullanabilirsiniz. Kadife fırçayı kullanmak için ilk olarak kumaşa enlemesine paralel çizgiler halimde nazikçe sürün ve tozlar nerde çok tutunmuş ise oradan ayırın ve sonra yukarından aşağıya başlayarak tozlar o bölgeden düşürülmeye başlanmalıdır.

Bu şekilde çok kolay bir şekilde tozlarda kurtulabilirsiniz. Kadife fırçası sizde bulunmuyorsa o zaman bir toz fırçası , bir miktar kadar tuz yardımı ile tozları arındırabilirsiniz.

Fırça ilk önce tuza batırılır ve nazik hareketlerle kumaşa sürülür. İşlem yaptıktan sonra eğer üzerinde tuz kaldı ise kumaşı sallayarak silkelemeniz gerek.

Kadife kumaşı yıkama işlemi bittikten sonra ütüleme işlemi olarak dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bu kumaş çok dikkatli ve belli kurallara uygun olarak ütülenmesi gerek.

Eğer kötü bir şekilde ütülenirse o zaman ortaya yanma veya bölgesel parlama şeklinde bozulmalar meydana gelir. Kadife kumaşınızı ütüleme sırasında kumaş ters çevrilmeli ve kesinlikle kumaşın kısa tüylerine sahip olan ön yüzüne ütüyü değdirmeyiniz.

Ters yüzeyden ütülenmiş olan kadife kumaş soğuyana kadar asılarak veya zeminde bekletilmesi gerek. Kesinlikle bu sırada katlama işlemi uygulamayın.

Bu şekilde kadife kumaşınızın temizliğini en sağlıklı ve en düzgün bir şekilde yapmış bulunuyoruz. Sizinde kadife kumaşınız varsa temizliği nasıl yapılır merak ediyorsanız buradan yararlanabilirsiniz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir