AnaSayfa / Dini / Karanlıkta Namaz Kılınır Mı

Karanlıkta Namaz Kılınır Mı

Karanlık da yada yarı karanlık bir yer de namaz kılmanın mekruh olduğu, namazın mekruhları bölümün de, veya başka yerler de rastlanmamıştır.

Namaz kılarken gözleri kapatmanın mekruh olduğu biliniyor. Bunun da nedeni, namaz kılarken bakılması mendup olan yer secde mahallinin görüleceğini engellediği içindir.

Çünkü, genel anlamda kıyamda dururken secde edilecek yere bakacak olmak namazın adabındandır. Ayrıca menduplarındandır. Buda Tahtavi, s. 288 ayetinde yer alır.

Karanlık ya da yarı karanlık bir bölge de namaz kılacak olmak, şu şekil de mahzurlu olacaktır: Namaz kılınması gereken yer yada secde edilecek yerin ter temiz olması gerekir.

Bu nedenle karanlık olduğu zaman temiz olma konusunda şüphe edilebilir. Temiz değilse veya pisse namazın mahzurlarından biri yerine getirilmiş olmuyor.

Ancak, seccadenin yada secde edilmesi gereken yerin temizliği konusunda kesin bir bilgi varsa namaz kılınacak yer karanlık bile olsa bu yerlerde namaz kılınmaya bilir.

Bunun nedeni bölge de bir zaruret olmasıdır. Çünkü insan sadece mecbur kaldığı zaman karanlık bir bölge de namaz kılabilir.

Eski Dönemlerde Namaz Nasıl Kılınıyordu?

Eski dönemlerde elektriğin olmadığı zamanlarda mum ışığında bile namaz kılınıyordu.

Mecbur olunacak yerlerde ışık yoksa namaz kılınacak yerin temiz olduğundan eminseniz namaz kılabilirsiniz.

İbadetin açısından kişilerin ibadetlerini yerine getirebilmesi için kılacaklar yerin temiz olması gerekiyor.

Namaz kılınacak yerin temiz olması dışında kişinin namaz kılarken giydiği kıyafetten örtündüğü eşarba kadar her eşyasının da temiz olması gerekiyor.

Namazın karanlıkta kılınmasının günah olacağına dair bir ayet bulunmuyor. Hatta ve hatta Peygamber Efendimizin de karanlıkta namaz kıldığı söylenir.

Karanlıkta namaz kılınmaz diyen kişilerin, mantıken söyledikleri örnek bulunan bölgede herhangi bir cam kırıklarının olabileceği ihtimali olmasıdır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir