AnaSayfa / Dini / Kaza Namazları Arasında Bir Sıra Takip Gerekiyor mu?

Kaza Namazları Arasında Bir Sıra Takip Gerekiyor mu?

Kaza namazında bir sıra gözetip gözetmemek kişinin durumuna ve kazaya kalan namaz sayısına göre farklılıklar göstermektedir.

Örneğin kişinin öğle vaktindeki namazı kazaya kalmış ise kişinin ikindi namazını kılmadan önce öğle namazının kazasını kılarak sıraya riayet etmesi gerekir.

Nitekim Peygamber Efendimiz(sav) bir hadis-i şerifinde uyanamadığı veya unuttuğu için bir namazı kazaya kalan kişinin kılmadığı namazını cemaatle vakit namazı kılarken hatırlaması durumunda, kıldığı namazı bitirmesini sonra kazaya kalan namazı kılmasını ve sonra cemaatle kıldığı namazın iadesini kılmasını söylemiştir.

Sıraya Uymak Vaciptir

İslam alimlerinin çoğu kazaya kalan namazlarda sıraya uymanın vacip olduğu görüşünde birleşmişlerdir.

Hatta İmam Şafii(ra) bu tertibe uymanın sünnet olduğunu söylemiştir. Ancak sıraya uymak durumunda zamanın az olması sebebiyle vakit namazının kılınamama gibi bir riski varsa o halde önce vakit namazının kılınması gerekir.

Altı Vakit Kaza Namazı Var ise

Eğer bir kişinin toplam kaza namazları vitir namazlarını hariç tutmak kaydıyla altı vakitten az ise sahib-i tertip denilen bu sıraya riayet etmesi gerekir.

Ancak kaza namazları altı vakitten fazla ise kişinin bu sıraya uymak gibi bir zorunluluğu bulunmaz.

Bu durumda kişi hesabını doğru bir şekilde tutabilmesi kaydıyla namazlarını istediği sırayla kaza edebilir.

Sıraya Uymamak İçin 3 Koşul

Özetleyecek olursak kaza namazlarının kılınmasında alimler sıraya uyulmasının önemli olduğu üzerinde durmuşlardır. Ancak üç koşul durumunda bu sıraya uyma zorunluluğu kalmaz.

1) Kazaya kalan namazı olduğu halde vakit namazını kılarken kılmadığı vaktin namazı hatırına gelmemişse sıra bozulabilir

2) Kazaya kalan namaz vakti sayısı vitir namazı hariç tutmak kaydıyla altı vakit ve daha fazla ise

3) Kazaya kalan namazın kılınması durumunda kazaya kalan namaz kılınamayacak ise yani vakit çok daralmış ise bu durumda tertip sırasına uyma zorunluluğu kalmamaktadır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir