AnaSayfa / Dini / Kerahat Vakti Uyumanın Zararı

Kerahat Vakti Uyumanın Zararı

Kerahat vakti denilen vakit ikindi vakti ile akşam ezanı arasında kalan zaman dilimi olarak bilinir.

Bu zaman dilimi içerisindeki uykunun ömrünün kısalmasına neden olduğu söylenir. İkindi vakti ile akşam ezanı arasında kalan zaman dilimi olan Kerahat zamanını uyku ile geçiren kişinin hem maddi anlamda vücut ömrünün kısaldığına hem de manevi anlamda önemli dini vecibelerin bu zaman dilimi içerisinde olması nedeni ile bu zaman dilimini uyku ile geçirmek o günü yaşamamış gibi sayılıyor.

Kerahat Vaktinde Uyuma Konusundaki Görüşler Nelerdir?

Kerahat vaktini uyuma konusunda uzmanların yapmış oldukları açıklamalar da bu vakit diliminde uykunun vücuda büyük zararlarının olduğu yönünde.

Uzmanların yapmış oldukları bilimsel açıklamalara göre saat 22.00’da tansiyon ve kalp atış sayılarında düşüşler yaşanıyor.

Saat 04.00 itibari ile tansiyon ve kalp atışlarında yükselmeler meydana geliyor.

Özellikle bilimsel olarak da 15.00 ile 18.00 saatleri arasındaki uykunun kalp ve tansiyon hastalığına davetiye çıkardığı konusunda bilim adamları görüş birliğine varmışlardır.

Bu nedenle 15.00 ile 18.00 saatleri arası olan kerahat vaktinde uyunmaması hem fiziki alem için hem de uhrevi alem için oldukça önemlidir.

Yine yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde bir insanın 3.5 saat uyuması ile 8 saat uyumuş gibi verim alabileceği yönünde görüşler mevcuttur.

Akşam 22.00 ile 02.00 saatleri arasındaki uykunun % 200 verimli olduğunu belirten uzmanlar bu saatlerde uyunduğu zaman 3 saatlik uyku 6 saat uyunmuş gibi kabul ediliyor.

Gündüz saatlerinde ise 10.00 ile 13.00 saatleri arasında uyunduğunda bu uykunun % 400 verimli olduğu belirtiliyor.

Ancak ikindi ile akşam ezanı arasındaki kerahat denilen zaman dilimindeki uykunun ise hastalıklara neden olduğu vurgulanıyor.

Bu nedenle kerahat vakitlerinde uyunmamasına dikkat edilmelidir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir