AnaSayfa / Dini / Kerbela Olayı Özet

Kerbela Olayı Özet

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.S) ahirete göç ettikten sonra; çeşitli dedikodular yükselmeye başlar ve bilhassa Hz. İmam Ali`nin halifelik döneminde; ümmet birbirine düşürülüp, savaş durumuna getirilir.

Hz. İmam Ali’ye karşı çıkan Muaviye, kendinden sonra oğlu Yezidìn halifeliğini garanti haline getirir.

Yezid halife olunca da; Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.S) `nın yaydığı İslam inancına zarar vermeye ve halka eziyet etmeye başladı.

Yezidìn Yönetimi ve Duyulan Rahatsızlıklar

Yezidìn yapmış olduğu eziyetlerden rahatsız olan Küfeliler; Hz. İmam Hüseyin’e yüzlerce mektup yazıp, Yezidìn adaletsizliğinden kurtulmak istediklerini belirtirler.

Küfelilerin mektupları sonucunda; Yezid, ilk olarak elçi olarak atanan Hz. İmam Hüseyin’in amcasının oğlu Müslim’i öldürtür ve halka baskı yapan Kufelilerin gözünü korkutmayı sağlar.

Bu olaydan sonra; Hz. İmam Hüseyin’e sadakatleri olan Kufeliler, korkularından desteklerini çekip, Yezid’in tarafına geçerler ve Hz. İmam Hüseyin’i ve taraftarlarını da Kufe’ye girmeden evvel yakalarlar. Yakaladıkları taraftarları da zorlayarak, Yezid’in ordusuna yönelirler.

Kerbela Olayının Başlaması ve Sonuçlarının Etkisi

Hz. İmam Hüseyin ve de taraftarları, Muharrem ayının ilk gününde Kerbela’da tutsak edilirler. Fırat nehrine yakın bir yerde olmalarına rağmen, su içmelerine izin verilmez.

Küfeliler`in ihanetiyle karşılaşan Hz. İmam Hüseyin ve taraftarları tutuldukları Kerbela’nın kavurucu çölünde, 10 gün boyunca hiç su içemezler.

Muharrem’in 10. gününde Yezid’e bağlılığı kabul etmeyen Hz. İmam Hüseyin’e, karşı taraftan ok atılmasıyla çatışma başlamış olur.

Hz. İmam Hüseyin’in kardeşi, yeğenleri, oğulları ve de tüm yakınları teker teker şehit düşerler.

Tüm sevenlerinin önünde şehit olduğunu gören Hz. İmam Hüseyin, 33 mızrak ve 34 kılıç darbesini aldıktan sonra da; Şimr adındaki bir asker tarafından, kafası kesilerek şehit olur.

Kerbela olayı; gerek Sünnilerin, gerek Şiilerin, gerek ise Alevilerìn ortak bir acısıdır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir