AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Keten Gömlek Nasıl Temizlenir? Yıkama Ve Kurulama Önerileri

Keten Gömlek Nasıl Temizlenir? Yıkama Ve Kurulama Önerileri

Keten özel bir kumaş türüdür. Bildiğiniz elyaf ketenden elde edilmektedir. Keten kumaş, diğer kumaş türlerine göre daha sağlam ve daha dayanıklıdır. Hem erkekler , hem de kadınlar tarafından çok uygundur. Keten gömlekler genel olarak en çok yaz aylarında tercih edilmektedir.

Kış aylarında da tercih eden var ama en çok yaz aylarında tabi. Fakat aşırı güneşli olan havalarda tercih edilmesi pek uygun değil. Güneş ışınları cilde doğrudan ulaştığı için zararlı olabilir.

Keten Gömlek Temizleme Yöntemleri Yıkama – Kurulama, Püf Noktalar

● Keten kumaşların dokusu narin olduğundan bu yüzden leke çıkarıcılar kullanıldığı zaman çok çabuk yıpranabilir.

● Keten gömleklerinizi lekelere karşı korumaya özen gösterin. Eğer lekelenme olursa kesinlikle hiçbir şekilde çamaşır suyu ile temizlemeye kalkmayın kumaşınıza zarar verirsiniz.

● Leke üzerine birçok kişi deterjan uygulaması yapıyor bu da yanlış bir yöntemdir. Yapabileceğiniz en iyi yöntem lekelenme olduğu zaman fazla beklemeden ılık su ile yıkayın sonra kurutun bu yeterli olacaktır.

● Eğer keten gömleğinizi çamaşır makinesinde yıkacaksanız, en kısa program tercih edilmelidir. Tabi burada en önemlisi gömleğin etiketinde yıkama talimatı yazar siz ona göre uygulama yapın.

● Isı sıcaklığı olarak soğuk veya soğuya yakın derece seçilmelidir. Yüksek derecede keten gömleğinizi yıkarsanız, renk solar ve bedeni daralır.

● Çamaşır makinesine deterjan atacaksanız her zaman az atın çok doldurulmaması gerek. Çok az bir deterjan ile yıkasanız leke anınca çıkacaktır ben fazla atayım hepsini çıkarsın mantığı yanlıştır.

● Siz yinede fazla deterjan ile yıkarsanız, keten gömleğin ömrünü kısaltmış olursunuz. Yumuşatıcı kullanacaksanız seyrelterek kullanınız. Seyreltilmeden kullanırsanız, yumuşatıcı leke üzerinde kalır. Bunun yanı sıra yumuşatıcı aşırı çok atılırsa kumaş özelliği bozulabilir bunlara dikkat ediniz.

● Ters çevirerek yıkandığı için keten gömleğini sıkma programına almayın elde sıkılması daha idealdir.

● Keten gömleğini çamaşır makinesinde yıkacaksanız kesinlikle renkleri birbirine uygun olan kıyafetler ile atın yoksa renkler karışır. Ama gömleğinizin rengi açık ise o zaman tek yıkanması daha iyidir. Farklı renklerde olan çamaşırlar ile yıkanırsa kıyafetlerin renkleri birbirine girer ve bozulur.

● keten gömleğimizi uygun yöntemler ile yıkadık, kurutmak için de kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Kurutma makinesini ayarlarken her zaman ütü kuruluğu ayarında olmalıdır.

● Kurutma yaparken gömleği yere sererek bu işlemi uygulayın. Birçok kişi güneş ışığı ile kurutmaya çalışıyor böyle yaparsanız o zaman gömleğinizin rengi solar bizden söylemesi…

● Kuruma bitince son olarak ütüye geçiyoruz ütü yaparken her zaman talimatlara uygun bir şekilde ve derecede ütülenmesi şart.

● Isı ayarını her zaman ılık olsun. keten kumaş biliyorsunuz çabuk kırışıyor bu yüzden kullanılmadan önce hemen ütülenmesi daha doğrudur bu sayede gömleğinizin görüntüsü daha güzel olur.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir