AnaSayfa / Ajandam / Keten Kumaş Nasıl Temizlenir? Kısaca

Keten Kumaş Nasıl Temizlenir? Kısaca

Keten kumaşlar narin yapılı olmalarından ötürü temizliklerine özen gösterilmesi gerekmektedir. Keten kumaşlar lekelendikleri zaman asla ağır leke çıkarıcı maddeler ya da çamaşır suyuyla temizlenmemesi gerekmektedir.

Keten kumaşlarda en uygun olan temizlik yöntemi lekelendiği zaman ılık suyla yıkanmasıdır.

Keten kumaş eğer makinede yıkanacaksa soğuk su ile yıkanması gerekir. Çok deterjan kullanılmaması ve yumuşatıcı eklenilecekse seyreltilip kullanılması uygun olacaktır.

Kumaşın rengi koyuysa eğer yumuşatıcı seyreltilmezse yumuşatıcı izi kalabilir.

Makinede yıkanırken keten kumaş benzeri yıkama özelliklerine sahip kumaşlarla yıkanmalıdır. Keten kumaşa makinede sıkma işlemi uygulanmamalı, makineden alındıktan sonra elde sıkılmalıdır.

Elde yıkanan keten kumaşlar yumuşak bir şekilde yıkanmalı, asla çitileme işlemi uygulanmamalıdır. Elde yıkandığı zaman da deterjan çok az kullanılmalıdır.

Keten kumaşınızı yıkamaya karar verdiyseniz, bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çamaşır makinesine atarken, kumaşı ve renkli farklı olan elbiselerle bir atmayınız.

Keten kumaşına yıkan ve onunla aynı özelliklere sahip olan giysilerle yıkayınız. Makinenizin özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Keten kumaş sıkma programı varsa, kullanmayı ihmal etmeyiniz. Günümüzde bir çok yeni nesi çamaşır makinesinde bu özellik bulunmaktadır.

Elde yıkamaya karar verdiyseniz dikkatli olmalı ve elle çitilemeyiniz. Hassas davranmalı ve yumuşak hareketler ile yıkamalı ve deterjanı mümkün olduğunda az kullanmaya özen gösteriniz.

Kurutma makinesine kumaşınızı atabilirsiniz.  Aşırı yıpranmaması için makinenizden ütü kurluğu ayarını seçmeyi unutmayınız. Bize göre en faydalısı; Keten kumaşınızı dışarıya sererek doğal olarak kurutmanızdır.

Kuruduktan sonra ütününüz çok sıcak olmamalı. Ilık ayarda olması gerekmektedir. Keten kumaşlar çok kolay kırışır ve kısa sürede kırışır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Turkcell Kalan Dakika Öğrenme Ve Sorgulama

Eğer hattınız Turkcell is eve kalan konuşma dakikalarınızı öğrenmek istiyorsanız bunu birkaç yoldan kısaca nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir