AnaSayfa / Yaşama Dair / Korkulardan kurtulmak için ne yapılmalı? Öneriler!

Korkulardan kurtulmak için ne yapılmalı? Öneriler!


Birçok insan korkularından muzdariptir. Korkuları hayatın dahi etkilemektedir. Kimi zaman geçmişten gelen korkular, kimi zaman bir olayın getirileri, kimi zaman ise sadece izlediğimiz bir film korkulara sebep olabilir.

Bazen birini kaybetmekten korkarız, bazen bir hayvandan, bazense karanlıktan. Korkulardan uzaklaşmak çok kolay bir şekilde gerçekleşmeyebilir fakat gerçekten istedikten sonra korkularımızdan arınmış huzurlu bir hayata sahip olabiliriz.

Korkularımızdan Nasıl Kurtuluruz?

Korkularımızın bizim zihnimizde olduğunu ve zihnimizin kontrolünün de bizim elimizde olduğunu bilmemiz gerekir. Zihnimizin bizi yönetmesine izin vermek yerine biz zihnimizi yönetmeyi denemeliyiz.

Korkularımızdan kurtulmak için öncelikle korkularımızın üstüne gitmeyi deneyebiliriz. Mesela bir köpekten korkuyorsak bir tanıdığımızın sakin bir köpeğine yavaş yavaş yaklaşmayı deneyebiliriz.

Onu sevmeye ulaştıktan sonra bunu başka köpeklerin üzerinde de deneyerek korkumuzun üstesinden gelebiliriz. Korktuğumuz zamanlarda farklı şeylerle ilgilenerek de korkularımızdan anlık olarak kurtarabiliriz.

Korkularımızın üstesinden gelebilmek için meditasyon da işimize yarayabilir. Meditasyon sadece korkularımızdan değil bütün düşüncelerimizden kurtulma yöntemidir. Eğer korkularımızdan kurtulmak istiyorsak meditasyon yaparak öncelikle korkularımızın üstesinden gelmeyi deneyebiliriz. Meditasyon sayesinde hem korkularımızdan kurtulmuş hem de huzurlu bir yaşama adım atmış oluruz.

KORKU VE ENDİŞEYE KARŞI AYRICA ŞU DUAYI OKUYABİLİRSİNİZ;

Okunuşu:“Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihi ve ikabihi ve şerri ıbadihi ve min hemezati’ş-şeytani ve euzü bike rabbi en yahdurun.”

Anlamı:“Allah’ın gazabından,Allah’ın cezasından,kulların şerrinden ve şeytanın çarpmasından Allah’ın tam olan kelimelerine sığınırım.Rabbim bana gelmelerinden sana sığınırım.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Bel Ağrısı rahatsızlığına hangi bölüm bakar?

Hareketsizlik ve egzersizden uzak yaşam tarzları ya da ani hareketler sonucunda ortaya çıkan bel ağrıları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir