AnaSayfa / Dini / Kur’an’da Belirtilen En Büyük Günahlar Nedir

Kur’an’da Belirtilen En Büyük Günahlar Nedir

Günah, Allah’ın yapılmaması için kesin yasaklar koyduğu ve yapanları kendilerini bekleyen bir ceza ve azap ile tehdit ettiği fiiller ve eylemlerdir.

Ancak kişiler gerek inanç eksikliğinden, gerek dünya hayatının verdiği gaflet neticesiyle, gerekse nefs ve şeytanın oyununa gelerek çoğu kez bu günahlara düşebilmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de sayılan bu büyük günahlar şunlardır.

1) Katl

Haklı bir sebep olmaksızın masum bir kişinin öldürülmesi, tüm insanları öldürmek gibidir denmiştir cinayet için.

Bu sebeple bir insan öldürmek Allah’ın yasakladığı en büyük günahlardan birisidir. Hayat hakkını veren Allah olduğu gibi bu hakkı istediği zaman almak da ancak Allah’a aittir.

2) Zina

Cinsel hayat insanlara üremelerini sağlamaları için verilmiş bir zevktir. Ancak bu suistimal edilerek sırf zevk uğruna insanlar adeta birbirlerinin manevi hayatlarını yıkıyor, manevi vücutlarını öldürüyorlar.

Çoğu insan, ruha ne derece zarar verdiğini bilmediğinden bu eylemin zararsız olduğunu dahi düşünebiliyor.

3) Şarap

Sarhoşluk veren ve aklı örten her madde bu kategoriye girmektedir. Aklın örtülmesi demek kişileri daha kolay bir şekilde günahlara girmeye yöneltirken ibadetten ve zikirden de uzaklaştırıyor.

4) Anne Babaya İsyan ve Akrabalık Bağlarını Koparmak

Allah-u Teala, insanlardan anne babalarına karşı şefkatli ve merhametli olmalarını ve onlara iyi davranmalarını istemiş hatta bunu emretmiştir.

Ayrıca akrabalık bağlarını gözetmeyenleri Cehennem ateşi ile tehdit etmiştir.

5)Kumar

Dinimiz alın teriyle kazanılan kazancı överken, kumarı ise kesinlikle yasaklamıştır.

6) Yalancı Şahitlik

Yalan söylemek zaten büyük bir günah iken bir de bunun şahitliğini yaparak insanların haklarına tecavüz etmek Kur’an-ı Kerim’de kesin olarak yasaklanmıştır.

7) Dine Zarar Verecek Bid’alara Taraftar Olmak

Allah-u Teala, Kur’an-ı Kerim’de dini kemale erdirdiğini söylemiştir. Yani din tamamlanmıştır.

Ancak sonrasında çıkarılan yeni adetler ile din zorlaştırılmış ve kudsiyetine zarar verilerek insanlara bu yeni çıkan adetlerin dinin bir parçası olduğu düşünceleri verilmiştir. Bu durum da İslam dininden uzaklaşmalara sebep olmuştur.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir