AnaSayfa / Dini / Kuranda geçen ağaç isimleri

Kuranda geçen ağaç isimleri

Ağaç demek; hayat demektir! Faydaları saymakla bitmez! Kutsal kitabımız kuranda bile adı sıkça, bir çok ayette geçer. Günümüzde sera etkisiyle mücadele eden en önemli etkenlerden birisi ağaçlardır.

Havayı kirleten gazları emer ve böylelikle havanın temiz kalmasını sağlarlar. Oksijen üreten en önemli kaynaklardır. Yaz aylarında hem şehrimizi, hem sokaklarımızı serinletir.

Sıcak havalarda bizlere gölge olur. İnsanın en önemli gereksinimlerinden birisi olan oksijeni sağlar. Enerji ve su tasarrufu yapar, Gıda üretir ve insanı iyileştirir.

O kadar çok özelliği var ki gördüğünüz üzere saymakla bitmiyor. İşte yüce rabbimizin yaratmış olduğu ağaç bu denli yararlı. Şimdi gelelim kuranı kerimde ismi geçen ağaçlara.

1 – HURMA AĞACI:

İSMİNİN GEÇTİĞİ SURELER: (Enam Suresi, 141) – (Nahl Suresi, 11) – (Nahl Suresi, 67) – Kehf Suresi, 32) – (Meryem Suresi, 23-25) – (Şuara Suresi, 148) – (Kaf Suresi, 10) – (Rahman Suresi, 11) – (Rahman Suresi, 68) – (Abese Suresi, 29)

Hurma, hafızayı güçlendirir kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Tam bir antioksidan kaynağıdır. Yüksek besin değerine sahiptir ve Yaşlanmanın önüne geçer, kalp damar tıkanıklığına iyi gelir.

2 – NAR

Kuranda (Rahman Suresi, 68)’de geçer. Kalp ve damarlarımıza faydaları vardır. Damarlarda meydana gelen plakların engelleyici özelliğe sahiptir.

Doğal antibiyotik içerdiğinden dolayı, kalbimizdeki zararlı maddeleri temizler damarların daralmasının önüne geçer.

3 – MUZ

Üstüste dizili meyveleri sarkmış muz ağaçları, (Vakıa Suresi, 29)

İçerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde bize sayısız katkısı vardır. İnsanlar muzu sadece maymunlara has bir meye olarak düşünür, oysaki insan sağlığına faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Böbrekler için yararlıdır ve kan basıncımızı dengeler. İnsanın sindirimine yardımcı olur, enerji verir, Cilt sağlığını korur, ülsere çok iyi gelir.

4 – İNCİR

Kuranda geçtiği sure: İncire ve zeytine andolsun, (Tin Suresi, 1)

En lezzetli meyvelerin başında gelir. Çoluk çocuk, yediden yetmişe herkes severek tüketir. Ilıman iklimlerde yetişir. Türkiye bu konuda çok şanslı diyebiliriz.

Ülkemizde bolca bulunur. En büyük faydalarının başında dolaylı olarak kemik sağlığına etki edişidir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum, K vitamini bulunur.

5 – KİRAZ

Kuranda geçtiği sure: Yüklü dalları bükülmüş kiraz (ağaçları), (Vakıa Suresi, 28)

Hem lezzetiyle hem görüntüsüyle insanın iştahını açmaya yeten kiraz, en güzel yaz meyvelerinin başında geliyor ve bir çok derde deva oluyor.

En etkili özelliklerinden birisi doğal sakinleştirici olmasıdır. Sinir sistemini kuvvetlendiriyor.

6– ÜZÜM

Kuranda isminin geçtiği sureler: (Bakara Suresi, 266) – (Enam Suresi, 99) – (Rad Suresi, 4) – (İsra Suresi, 91) – (Müminün Suresi, 19) – (Yasin Suresi, 34)

Dünyada en çok yetiştirilen ve aynı zamanda tüketilen meyvelerin başında gelir. Filizi o kadar çok büyür ki; zapt etmek oldukça zordur.

Genellikle ılıman iklimlerde yetişir. Gerek tadı, gerekse kokusuyla insanı cezp eder. Üzümün faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Mideye be hazımsızlığa iyi gelir. Alzheimer hastalığına karşı etkilidir. Kadınları meme kanserinden korur.

7– ZEYTİN

Kuranda zeytin hangi surelerde geçer?

1- [EN’AM(6)/99]

2- [EN’AM(6)/141]

3- [NAHL(16)/11]

4- [MÜ’MİNUN(23)/18-20]

5- [NUR(24)/35]

6- [ABESE(80)/25-29]

7- [TİN(95)/1-3]

Zeytin ayrıca hadislerde geçmektedir. Faydalarını saymakla bitiremeyiz. Özellikle zeytin yağı başlı başına bir sağlık kaynağıdır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir