AnaSayfa / Dini / La Havle Vela Kuvvete illa Billahil Aliyyil Azim Ne Demek

La Havle Vela Kuvvete illa Billahil Aliyyil Azim Ne Demek

Kelime anlamı olarak “Aliy(Yüce) ve Azim(Büyük) olan Allah’tan başka güç ve kuvvet sahibi yoktur” demektir.

Kişilerin bir güçlük veya zorlukla karşılaştıklarında söylemeleri tavsiye edilen zikirdir.

Ancak denizin üzerinde görülen buz dağının mana okyanusunda çok büyük bir hacmi vardır ve oldukça derinlere uzanır.

La havle vela kuvvete sözü çok manidardır. Çünkü gözlerimizi şöyle hayata çevirip baksak her yerde birbirleri ile çatışan güç sahiplerini görürüz.

Halbuki La havle vela kuvvete bize hiçbir güç sahibinin olmadığını ihtar eder. O halde bu savaşlar, bu çatışmalar, bu zulümler nasıl oluyor? Tabi ki Allah’ın izni dairesinde. Çünkü biliyoruz ki O’ndan başka güç sahibi yoktur.

Allah-u Teala, iman sahibi kullarının imanlarının haklarını verip vermeyeceklerini denemek için onları zaman zaman korkuyla da dener.

Elinde güç varmış gibi görünen aslında kendisi de aciz bir mahluk olan bir kişi, bir başkasının hayatını tehdit eder.

Eğer karşındakinden korkup Allah’ın emirlerini rahatça çiğneyebiliyor ve can derdine düşüyorsanız bu “La havle vela kuvvete” sözünün dilinizde kaldığını kalbinize inmediğini gösterir.

Halbuki gerçek iman sahibi bir kişi hiçbir şeyin gerçek güç sahibi olmadığını, olayların sadece Alemlerin Rabbi ve Yaratıcısı olan Yüce ve Büyük Allah’ın izni dairesinde gerçekleştiğini bilir ve bu şekilde hareket eder.

Kendisini ateşe atan putperestlere boyun eğmeyen bir İbrahim(as) olur ve Rabbi olan Allah da ateşin yakma gücünü ateşten alır.

Ateş serin ve selamet olur. Üstünüze gelen bir tank sizi korkutabilir ama eğer Allah izin vermemişse kılınıza zarar veremez.

Şeytan vesveseleriyle sizi günaha düşürmek isteyebilir ama siz “La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” der ve şeytanın aslında hiçbir gücü olmadığını kendinize hatırlatırsanız o zaman olaylar karşısında duruşunuz ve davranışlarınızda değişmeler başlar.

Gerçek imanı elde eden bir insanın kainata meydan okuyabilmesi işte bu sırdandır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir