AnaSayfa / Dini / Mevlid Kandilinde Yapılması Gerekenler

Mevlid Kandilinde Yapılması Gerekenler

Mevlid Hazreti Muhammed’in doğduğu gecedir. Kelime anlamı Doğum Zamanı demektir. Hazreti Muhammed’in doğduğu gece olduğundan en önemli gecelerdendir.

Hazreti Muhammed doğum günü kutlamadığı için mevlid kandili kutlaması yapılması bazı din alimlerine göre caiz değildir ama Hazreti Muhammed’in doğum gününün hayırlara vesile olduğu bilinmektedir. Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler şöyledir;

Kuran-ı Kerim Okumak, Dinlemek

Yapılacak en önemli ibadet Kuran-ı Kerim okumak ve dinlemektir. Çünkü Kuran Allah’ın insanlığa son gönderdiği kitap ve son mesajıdır.

Kuran on dört asırdır okunmaktadır ve kuran okumak gönlün ve aklın şifa kaynağı, irfan ve ilim menbaıdır. Dinamizme çağırır. Kuran rehber olmak ve anlaşılmak için gönderilmiştir.

Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimizin Hayatını Okuyup anlamak

Öncelikle Mevid gecesinin neden mübarek ve büyük bir gece olduğunu idrak edip ihya etmemiz için bilmemiz gerekir.

Mevlid gecesi Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) dünyayı bu gece de şereflendirmiştir.

Bu yüzden de en önemli gecelerden biridir. Bu yüzden bu mübarek gecede Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) ‘in hayatını, ahlakını öğrenmeniz

Namaz Kılmak

Mevlid kandili borcunuz olan namazları ödemeniz ve Mevlid gecesini ihya etmek için en doğru gecedir.

Mevlid gecesi ve mevlid gündüzündeki namazların cemaat ile kılınması önemlidir. Mevlid gecesi kandil gecesi olduğu için özellikle tesbih namazı kılınır. Dua edilir. Secde ayetleri okunur.

Tövbe Etmek

Tövbe, günahlarla kirlenmiş ruhu arındırıp yeniden doğmak demektir. Mübarek Mevlid Kandili gecesinde günahlardan tövbe istiğfar etmek, tesbih çekip estağfurullah demek gerekir.

Bilmeden işlenilen günahlara tövbe edip af dilemek, kendi iradenizi temizlemeniz demektir.

Salât – ü selam okumak

“Es salatü ve’s – selamü aleyke ya Resûlallah” salât-ü selam tesbih çekerek kalpten okunarak dua edilir ve mevlid kandili gecesi edilen duaların kabul olması için vesiledir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir