AnaSayfa / Dini / Mevlit Kandilinden Neler Yapılır?

Mevlit Kandilinden Neler Yapılır?

Mevlut kandili Peygamber efendimizin doğum günü olarak kabul edilir. Bu sebeple de diğer kandillerde olduğu gibi, Mevlut kandilinde de birtakım görevler yerine getirmek gerekir.

Bunların arasında yapılan günahlardan dolayı af dilemek, huzur içinde olabilmek adına izlenecek yöntemler ve adımlar hakkında yazımızda detaylı bilgi vereceğiz.

Müminlerle Helalleşmek; Müslümanlar arasında her zaman yapılması gereken, helalleşmek özellikle böyle geceler de daha da önemlidir.

Kur’an’ı Kerim Okumak; okunma süresi boyunca alanda bulunan kişilerce dinlenmeli, içte bulunan sevgi, saygı bağlarının daha da kuvvetlenmesi adına tazelenmelidir.

Kaza, Nafile Namazlar Kılınmalı; o geceye has fazla, kaza namazları kılabilir, ibadetlerinize namazı da ekleyebilirsiniz.

Peygamber Efendimiz ( S.A.V) Salat-ü Selamlar Getirilmeli; peygamber efendimiz adına dualar edilmeli, onun şefaatinden yararlanılmalı.

Geçmişin Muhasebe ve Murakabesi Yapılmalı; geçmiş ve geleceğe yönelik planların belirlenmesi, belirli programlara dahil edilmelidir.

Küs ve Dargınlar bir araya getirilmeli; kırılan kalplerin düğümü çözülmeli, gönüller alınmalı sevgi ve hoşnutluk duygusu sağlanmalı.

Tefekkürde Bulunmak; insanın kendi kendini sorgulaması, bugüne kadar neler yaptığını neler yapması gerektiğini düşünme aşamasıdır.

  • Dua etmeli, duayı ederken kendi gibi diğer müminleri de duasına eklemeli,
  • geceye ait Hadis, Dua ve Ayetler varsa topluluk olarak zikredilmeli,
  • Bol bol zikirler edilmeli,
  • Mezarlıklar ziyaret edilmeli,
  • Kandil gecesine özel akşam, sabah ve yatsı namazları cemaatle camilerde kılınmalıdır.
  • Kandiller de mümkün olduğunca oruçlu olmak

Belirlenen maddeler, o gece de yapılacakların sadece belirli kısımlarını temsil etmektedir.

Mevlit Kandili Namazları;

Kandil gecesinde özellikle kılınması gereken namazlar söz konusudur. İbadet anlamında yapılacak olan bu namazların içerisinde; Tesbih Namazı ilk sırada yer alır.

Bir diğeri ise, Hatm-i Enbiya yapılması önerilir: Bu ibadetlerin arkasından geniş olarak hem kendi hemde çevresi için dualar da bulunan kişiler, ibadet dolu gece geçirmiş olacaklardır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir