AnaSayfa / Dini / Namaz nedir? Kısaca Bilgi Tanımı Ve Anlamı

Namaz nedir? Kısaca Bilgi Tanımı Ve Anlamı

Namaz İslam’ın 5 şartlarından birisidir.  Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde abdest alınarak kılınan bir ibadettir. İslam’ın ikinci şartı olup, aynı zamanda ibadetlerin en üstünüdür.

Arapçada namazın ismi ( Salat) olarak bilinir.  Salatın anlamı: İstiğfar, rahmet ve duadır. Bu üç anlamın hepsi namazda bulunduğu için bu yüzden Araplar namaza salat derler.

Hz. Adem’in yaratılışından beri namaz vardı ve hepsi bir araya toplanıldı ve Allah’ın elçisi olan Hz Muhammed’e inananlara farz kılındı.

“Ey iman edenler, rüku edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77)

Namaz, Allah ve onun elçisi olan Hz. Muhammed’e imandan sonra en büyük ibadettir. Bütün amellerden daha önemlidir.

Dinimizde namazın temel yapı taşı farzdır. Nisa suresinin 103. ayetinde şöyle geçer; Namaz, müminlere belli vakitlerde farz kılındı.”

Kıyamet gününde müminlere sorulacak soruların başında namaz gelecek. Bu yüzden namazlarımızı kılmalıyız. Namaz, aynı zamanda cennetin anahtarı olarak kabul edilir. Namaz kılmayanlar cennete giremeyecekler.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

İstediğin bir şeyin olması için okunacak dua ( 41 defa okuyunuz)

İstediğin bir şeyin olması için öncelikle Allah’a için için dua etmeli ve hiçbir zaman umutsuzluğa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir