AnaSayfa / Dini / Namazda Müezzinlik Nasıl Yapılır

Namazda Müezzinlik Nasıl Yapılır

İmam namazı kıldırırken namazdan önce ve sonrasında kamet getirmek ve namaz tesbihatları için cemaati yönlendirecek zikirleri seslendirmek müezzinin görevidir.

Müezzin ilk olarak ezan bitiminde ezan duasını sesli olarak okur.

Ezan Duası

“Allahümme rabbe hâzihid da’vetit tââmmeti vessalatil gaaimeti âti Muhammedenil vesiilete vel faziilete vedderaceter rafiiate vebashü makaamem mahmuudenillezii vâad’tehü inneke le tuhlifül miiaad”

Bu duadan sonra eğer farzdan önce sünnet namaz varsa sünnet namaz kılınır. Sünnet namaz kılındıktan sonra müezzin ayağa kalkarak sesli bir şekilde kamet getirir.

Kamet

“Allah-u Ekber (4 kez)”

“Eşhedü en la ilahe illAllah (2 kez)”

“Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah (2kez)”

“Hayya al’salah (2 kez)”

“Hayya al’felay (2kez)”

“Kad kamet’is Salah (2 kez)”

“Allah-u Ekber (2 kez)”

“La ilahae illAllah”

Daha sonra imam namazı kıldırır. Farz namazın bitiminde sağa ve sola selam verildikten sonra müezzin sesli bir şekilde şu tesbihatı okur.

“Allahümme entes selam ve min kesselam Tebarekte ya zel celali vel ikram”

Daha sonra varsa son sünnet namazı kılınır. Yoksa müezzin sesli bir şekilde “Ala Rasulina salavat” der ve herkes Hz.Muhammed(sav)’e salavat getirir.

Bunun ardından müezzin yüksek sesle şu tesbihatı okur.

Son Tesbihatlar

“SubhanAllahi velhamdülillahi ve la ilahe illAllahi vAllahü ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim”

Bu tesbihatın ardından herkes içinden Ayet-el Kürsi’yi okur. Sonra müezzin yüksek sesle “Zül Celali SubhanAllah” der ve herkes sessizce 33 kez SubhanAllah diyerek Allah’ı tesbih eder.

Daha sonra müezzin “Zül Kemali Elhamdülillah” der ve bu kez herkes 33 kez Elhamdülillah der. Müezzin bunun ardından “Zül Kudretil Allah-ü Ekber” der ve herkes 33 kez Allah-ü Ekber der. Tesbihatlar bittikten sonra müezzin son olarak şu tesbihatı okur ve görevini tamamlar.

“La ilahe illAllahi vahdehü la şerike lehü Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir. Allahüm mahşurinâ fi zümretis salihin”

Bu tesbihattan sonra herkes Allah-u Teala’ya dua eder ve imam “El Fatiha” demesiyle Fatiha Suresi okunarak namaz tamamlanır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir