AnaSayfa / Dini / Namazda Tesbih Nasıl Çekilir

Namazda Tesbih Nasıl Çekilir

Günde 5 kez olmak üzere belirli vakitlerde farz olarak müminlere Allahü Teala tarafından koyulmuş ibadetin adına namaz denir.

Namaz Sabah, Öğle, İkindi ve Akşam olmak üzere 5 vakittir. Farz namazlarının yanı sıra namaz şekli olarak nafile namazları bulunmaktadır.

Sabah vaktinin çıktığı andan Öğle vaktinden önceki kerahet vaktinin girmesine kadar olan sürede kılınan namaza Duha (Kuşluk), Akşam namazı vaktinden gecenin 2/3’üne kadar kılınabilen namaza ise Evvabin namazı denir. Gece kılınan namaza ise Tehecüd namazı denir.

Farz veya Nafile namazlarından sonra tesbihat yapılması gereklidir. Tesbihat anlam olarak namazlardan sonra Allah’a karşı yapılan bir zikir şeklidir. Namazdan sonra Salavat-i şerif çektikten sonra Ayet’ul Kürsü okunur. Ardından sırası ile;

  • 33 kez Suphanallah,
  • 33 kez Elhamdülillah,
  • 33 Kez Allahu Ekber kelimeleri okunur.
  • Suphanallah zikrinden evvel ” Vel Kemali Suphanallah”
  • Elhamdülillah zikrinden evvel ” Daima çok şükür Elhamdülillah”,
  • Allahu Ekber zikrinden önce ”Zel kudretillahul Ekber” denilmelidir.

Çeşitli Sunni mezheplerinde ise zikir farklı şekillerde yapılabilir. Hanefilik mezhebinde sünnet olarak tanılandırılan tesbih çekme ve tesbihat.

Bazı diğer mezheplerde ise farz ve vacip olarak kabul edilebilir. Tesbih ve Tesbihat yapılırken gönül ve kalp olabildiğince Allah’a yönetilmeli ve bu şekilde içten gelerek yapılması gereklidir.

Vakit ve Nafile Namazlarının sıra vakit dışı zamanlarda Allah’ı zikretmek amacıyla da tesbihat yapılabilir.

Zikir çeşitlerinden biri olan tesbih çekmek için abdestli olmayı unutmamak gereklidir. Tesbih çekmenin manevi huzuruna erişen bir insan bu ibadet türünü Allah’ın ismini zikretmek amacıyla her zaman yapması, iç huzurun sağlanması yönünden önemli faydalar sağlamaktadır.

Tesbih çekmenin önemi hakkında ilmihal ve tefsir gibi kaynaklardan daha detaylı kaynaklara ulaşmanız mümkündür. Tesbih ve Tesbihat çekmek önemli ibadetler arasında yer almaktadır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

İstediğin bir şeyin olması için okunacak dua ( 41 defa okuyunuz)

İstediğin bir şeyin olması için öncelikle Allah’a için için dua etmeli ve hiçbir zaman umutsuzluğa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir