AnaSayfa / Dini / Namazda Yanlışlıkla Ayağa Kalkmak

Namazda Yanlışlıkla Ayağa Kalkmak

Son Oturuş Yapılmadan Ayağa Kalkmak

Dört veya iki rekatlık bir namaz kılan kişi son rekatının secdelerini yaptıktan sonra son oturuşu yapması gerekiyor iken yanılarak beşinci veya üçüncü rekat için ayağa kalkarsa iki durum ile karşılaşır.

Birincisi, son oturuşu yapmadan beşinci veya üçüncü rekata kalkan kişi eğer kalktığı rekatta henüz secde yapmadan fazla rekata kalktığını fark ederse derhal Allah-u Ekber diyerek oturuşa geçer.

Tahiyyat dualarını okuduktan sonra selam verir ve Yanılma secdesi olarak bilinen Sehiv Secdesi yaparak namazını tamamlar.

İkincisi, son oturuşu yapmadan beşinci veya üçüncü rekata kalkan kişi farkına varmadan beşinci veya üçüncü rekatın rükusunu ve secdesini yapar ve o zaman hatırlarsa, fıkıh alimlerinden bir kısmı namaza altıncı veya dördüncü bir rekat daha ekleyerek tamamlanmasını söylemiştir.

Bozulan farz namaz, nafile namaza dönüştüğü için namazın tekrar kılınması gerekir. Ebu Hanife ve Ebu Yusuf ise bu durumda altıncı veya dördüncü rekatın eklenip eklenmemesinde bir beis olmayacağını namazın nafileye dönüştüğü için farzın tekrar kılınması gerektiğini söylemişlerdir.

Sadece bu durum sabah namazı için geçerli değildir. Sabah namazında yanılarak üçüncü rekata kalkılması durumunda namaz direk bozulur.

Nafile namazlarda ise sehiv secdesi yapılması halinde namaz sahih olur.

Son Oturuş Yapıldıktan Sonra Ayağa Kalkmak

Eğer kişi son oturuşta teşehhüd miktarı kadar oturup selam vermesi gerekirken yanılarak fazla bir rekat için ayağa kalkarsa, fazla rekata kalktığını henüz secde yapmadan hatırlaması durumunda derhal oturup selam vermesi ve ardından Sehiv secdesi yapması halinde namazı sahih olur.

Eğer yanılarak fazladan kalktığı rekatta secde yapmış ise bu durumda oturuşa geçmesi uygun olmaz, fazladan bir rekat daha kılarak namazı altı rekata tamamlaması ve Sehiv secdesi yapması gerekir. Fazladan kılınan iki rekat nafile hükmüne geçer.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir