AnaSayfa / Dini / Namazda Zammı Sure Sırası

Namazda Zammı Sure Sırası

Zammı kelimesi anlam olarak ilave, fazlalık anlamlarına gelir ve namazlarda Fatiha’dan sonra ek olarak bir miktar daha Kur’an okunduğu için bu ek Kur’an ayetlerine zammı sure demiştir.

Zammı surelerin minimum uzunluğu 3 kısa ayet veya 3 kısa ayete denk ya da daha uzun 1 uzun ayettir.

Kur’an-ı Kerim’deki en kısa surelerinden olan Kevser Suresi ve Asr Suresi 3’er ayetten oluşmaktadır.

Namazlarda kıyamda okunan Fatiha Suresi’nden sonra okunan zammı surelerde Kur’an-ı Kerim’deki sure sıralamasına uymak gereklidir.

Bu konuda İslam alimleri bazı görüşlerde ittifaken birleşmişler ve bu sıralamanın bilerek bozulması veya terk edilmesini mekruh saymışlardır.

Arada En Az İki Sure Olmalı

İlk rekatta Fatiha’dan sonra okunan herhangi bir zammı sureden sonra ikinci rekatta okunacak zammı surenin ilk rekatta okunan zammı sureye göre seçilmesi gerekir.

Örneğin ilk rekatta 110. sure olan Nasr Suresi okunduysa ikinci rekatta 112. sure olan İhlas Suresi’nin okunması mekruhtur.

Çünkü sıralamaya göre 110. sureden sonra 111. sure olan Leheb Suresi geliyor ve iki rekattaki zammı sureler arasında en az iki ve daha fazla sure boşluk bulunmalıdır. Bir sure boşluk olması mekruh sayılmıştır.

İkinci Sure İlkinden Daha Kısa Olmalı

Ayrıca ilk rekatta okunan zammı sure miktarı ikinci rekatta okunacak olan zammı sure miktarından daha uzun olması gerekir.

Sureler Aşağıya Doğru Okunmalı

İlk rekatta 110. Sure olan Nasr Suresi okunmuş ise ikinci rekatta ilk zammı surenin üzerindeki 109. Sure olan Kafirun Suresi’nin okunması da mekruh görülmüştür.

Uygun olan 110. sureden sonraki sıralamaya riayet etmektir. Ancak farkında olmadan başlanmışsa terk edilmemelidir.

Zammı surelerde sıraya riayet etmek, Kur’an-ı Kerim’in dizilişindeki hikmete uymak demek olacağından ibadetlerimizde buna özen göstermek gerekir.

Bunun için de öncelikle okunacak surelerin sıra numaralarını ve hangi sureden sonra hangi surenin okunmasının mekruh olacağını öğrenmek gerekmektedir.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir