AnaSayfa / Sözler & Mesajlar / Nazar boncuğu resimleri (indir ve paylaş! )

Nazar boncuğu resimleri (indir ve paylaş! )

Nazar boncuğu resimlerini ister indirebilir dilerseniz facebook’ta, Twitter’da veyahut İnstagramda paylaşabilirsiniz.  Yazılı ve farklı şekillerde Nazar boncuğu fotoğraflarını bugün siz misafirlerimizle paylaşacağız. İsterseniz ilk önce biraz açıklama yapalım…

Nazar boncuğunun tarihi çok eski zamanlara dayanır. Batıl inanç olarak kabul edilen nazar boncuğunun insanları kötülüklerden ve kem gözlerden koruduğuna inanılır.

Gerek bizim kültürümüzde gerekse Hristiyan, Budist ve başka bir çok inançta nazar boncuğunun kötülüklerden, kaza ve balalardan insanları koruduğu inancı vardır.

Özellikle nazar boncuğu göz şeklinde olup, mavi renkli taşlar ile yapılmaktadır.

Nazar boncuğundaki göz, insanın dünyaya açılan bir nevi penceresi gibidir ve onu; Kötü düşüncelerden, kazalardan korur. Bazı insanların nazarı çok etkilidir ve anında tesir edebilir. Bu yüzden benim düşüncem; Nazar boncuğu yerine Felak ve Nas suresini okumanızdır.

Dinimizde nazar vardır ama bu tarzda batıl inanç özelliği taşıyan figür ve simgeler caiz değildir. Allah insanın kalbini en iyi bilendir. Evinizde süs eşyası olarak kullanabilirsiniz ama ona inanmak ve bu tarz figürlerden medet ummak dinen günahtır.

Nazara inanıyorsanız ve ondan korkuyorsanız Allah’a, onun yüce kutsal kitabı olan Kuranı kerime dört kolla sarılmalısınız.

Eskiden göz şeklinde  kullanılıyordu ama şimdi ise farklı şekillerde günümüzde süs eşyası, anahtarlık gibi aksesuarlar ile piyasada satılıyor.

İçerisine kurşun dökülerek yapılan nazar boncuğu aynı zamanda insanlar tarafından şans getirdiğine inanılmaktadır. Çok eskilerden göz ocakları vardı ve buralar özel yerlerdi. Nazar boncuğu her yerde üretilmezdi. Bu bahsettiğimiz göz ocaklarında emekle ve özenler üretilirdi.

Fabrikada üretilen nazar boncuklarının koruyucu özelliği yok derler. Etkisini gösterebilmesi için elde üretilmesi şarttır!  Nazarı def etmesi için mavinin üzerinde sarı renkli göz olması gerekir derler.

Eskiden nazar boncuklarına  ‘’ Monçuk, Monşak ve Munçuk’’ delerdir. Bir çok farklı ismi vardır. Günümüzde ise ‘’ Boncuk’’ ismini almıştır. ‘’ Çom’’ kelimesi ise nazarlık manasına gelir.

İnsanı kötü ve kem gözlerden koruduğuna inanılır. Tarih boyunca bir çok dinde, kültürde ve gelenekte bu inanç vardı.

Kısaca bir tılsımdır!  Ona inanan bir çok toplum vardır. Sadece Htistiyan ve Museviler değil, aynı zamanda Hindu, Budist ve hatta Müslüman toplumlarında bile nazar boncuğuna inanıldığı görülmektedir.

Genel olarak ‘’ Göz’’ şeklindedirler. Bu gözün bir diğer adı ‘’Boncuk’’ olarak adlandırılır.  Bu bağlamda ele alındığı zaman göz, insanı bütün kötülüklerden ve olumsuz düşüncülerden korur!

Diyanet tarafından yapılan bir açıklamada nazar boncuğunun dinen caiz olmadığı belirtildi. İnsanlarımız ondan medet umarak bir takım kötülüklerden kendisini koruyacağına inanıyor.

Oysaki insanı tüm bela ve kazalardan, kem gözlerden koruyacak tek şey Allah’tır ve ona dua etmek, ibadetleri yerine getirmektir.  Nazar boncuğu yerine ‘’ Felak ve Nas’’ surelerini okumak bin kat daha tesirli ve hayırlıdır.

Özellikle nazar boncuğuna benzer aksesuarlardan medet ummak, boynuna yada evin bu tip ürünleri asmak dinen uygun değildir. Allah’tan başka hiç kimseden ve eşyadan medet umulmaz.

Değerli kardeşlerim nazar boncuğu takmak esasında caiz değildir. Hz peygamber bu konuda açıklama yapmıştır. Şirktir.

Neden? Cahiliye adeti olarak insanlar boğazlarına işte nazarlardan, bir takım şerlerden, sihirlerden koruyacağı inandıkları takılar takıyorlardı.

Bununla beraberde o takıların kendilerini koruduğuna inanıyorlardı. Halbuki bu Allah’tan başka yani rububiyet sıfatında ona şirk koşmak anlamına geliyor.

Her şeyin tasarrufu Allah’ın elindedir. Dolayısıyla Allah’tan başka kimse Nazar boncuğuna tasarruf hakkı vermemiştir ki insanın nazar boncuğuna inanması şirk anlamına gelir Allah Muhafaza!

Bu boncuk nazar boncuğu olarak bilindiği için genel itibari ile insanların zihninde nazardan koruduğuna inanılmaktadır.

Bu niyetle takmak küfüre girer ve aksine delil olur. Süs olarak takarsak yine caiz değildir. Sonuçta sembolik bir takıdır. Nazarı sembolize eder ve hoş bir şeyi anımsatmaz. Takmamak en doğrusudur

Nazar boncuğu yıllardan gelen bir inanç ile besleniyor. Hemen hemen her yerde karşılaşırız kimileri yeni doğan bebeğinin boynuna bazıları ise evinin kapısına. Dini açıklama ve gerekli bilgileri elimizden deldiğince paylaştık seçimsizin!

    

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Mevlana’nın Aşk sözleri Resimli ( Facebook-Twitter-İnstagram Paylaş)

Mevlana denildiği zaman akla aşk ve hoşgörü gelmektedir. Bazıları bu aşkı dünyevi aşk ile karıştırıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir