AnaSayfa / Dini / Öğle Namazı Kaç Rekat

Öğle Namazı Kaç Rekat

İslam dinine mensup Müslüman kişilerin, sabah, öğlen, ikindi, akşam ve yatsı namazı olmak üzere günde beş kere namaz kılması farzdır.

Bir mazuriyet yok ise bu namazların vaktinde kılınması gerekir. Eğer zorunlu bir durum var ise kılınamadı ise müsait olunduğunda kaza namazı olarak kılınır.

Kaza namazında kılınamayan namazın kaza namazına niyet edilerek farzı kılınır. Farz olan namazlar arasında bulunan öğle namazı toplam 10 rekattır.

Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

Öğle namazı öğle ezanı okunduktan sonra abdest alınarak niyet edilir. İlk önce 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekat olarak kılınır.

Eğer vaktinde kılınamadı ise müsait zamanda abdest alınarak öğlen namazının farzının kazasını kılmak üzere diye niyet edildikten sonra 4 rekat farzı kılınır.

Her namazın kaza namazı kılınacağı gibi Müslüman kişi eğer müsait ise bir engeli yok ise günde beş defa olan namazları vaktinde kılması gerekir.

İslam dininin farz olan beş şartı vardır. Bu şartlar, Kelime-i Şahadet getirmek, Namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve eğer maddi durumu müsait ise ömründe bir kez hacca giderek hac vazifesini yerine getirmektir.

Az öncede dediğimiz gibi İslam dininin beş şartından biri olan namaz kılmak farzdır ve mutlaka kılınması gerekir.

Engel yok ise zamanında kılınır. Eğer engel var ise de daha sonra kişi müsait olduğunda kılınamayan namazın kazasını kılmak üzere kılınır.

Beş vakit namazdan biri olan öğle namazı da öğlen saatinde ezan okunduktan sonra dört rekat ilk sünnet, dört rekat farz ve iki rekat son sünnet olmak üzere toplam on rekat olarak kılınır. Akşam ezanının okunmasına yarım saat kalana kadar kılma müsadesi vardır.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir