AnaSayfa / Kadınca / örgüden oyuncaklar modelleri (amigurimi)

örgüden oyuncaklar modelleri (amigurimi)

Sık iğne ve örgü tığının kullanılarak yapıldığı oyuncak sanatına amigurimi denilir. %100 el emeği ile yapılır ve büyük bir zahmetle işlenir. Hazır satılan oyuncaklara göre daha sağlıklı, dayanıklı ve kopma riski neredeyse yoktur.

Günümüzde annelerin çocukları için satın aldığı çeşitli oyuncakları biliyoruz. Bu farklı oyuncaklarla evlatlarını eğlendirmeye çalışıyorlar. Tamda bu noktada çocuklarına değişik oyuncaklar almak yerine onlara evde daha sağlıklı oyunlar oynayabileceği amigurimi gibi elişi oyuncaklar örmek daha mantıklıdır, önemli olan daha önce örgü tecrübeniz olmasıdır.

Örgü ipleri kullanarak oyuncak değil, şaheser yaratmak yine sizin elinizde. Tek yapmanız gereken tuhafiyeciden gerekli iğ ve tığı alın, sık iğne tekniğini kullanarak sizlerde burada paylaşmış olduğum oyuncak örneklerinden birisini seçerek hemen örmeye başlayın. Böylelikle plastik ve ne tür maddeden yapıldığı bilinmeyen oyuncak türlerinden çocuklarınızı korumuş olacaksınız.

Çocuklar genellikle en çok köpek, kedi, ördek, baykuş, tavşan gibi amigurimi oyuncakları daha çok seviyorlar. Yapabilmek için kalın bir örgü ipine ihtiyacınız olduğunu ve 4 santim tığ ile bu işi zorlanmadan yapabilirsiniz.

Tığ aracılığı ile yapacağınız hayvanın motif ve kalıbını çıkarmalı ardından örmeye hemen başlamalısınız.  Çıkarmış olduğunuz kalıbı ip üzerinden geçmek şartı ile tamamlayabilirsiniz.

Kalıp konusunda değişik ve önemli hususların olduğunu biliyorum. Bilhassa köpek ve kedi gibi hayvanları tercih ederseniz hiç zorlanmadan kolay motif çıkartabilirsiniz. Sonrası malum yukarıda belirtmiş olduğum gibi kalıp üzerinden ip vasıtasıyla hayvanı örebilirsiniz.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Tatlı Sevimli Çocuk Resimleri

Çocuklar birçoğumuzun zaafıdır. Onlar güldüğünde onları yeme isteği uyanır, kimi zaman da onları öpücüklere boğmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir