AnaSayfa / Oyunkolik / Oyuncular İçin Grafik Kart ( Ekran kartı) Overclock Yapma

Oyuncular İçin Grafik Kart ( Ekran kartı) Overclock Yapma

Almış olduğumuz grafik kartından oyun oynarken daha çok verim alabilmek için genel olarak overclock işlemini uygularız. Overclock , sahip olmuş olduğumuz donanımın fabrika çıkışlı ayarlarını daha fazlar arttırarak hızını yükseltmektir.

Yani kısaca donanımın sınırlarının dışarısına çıkararak ekran kartını daha fazla zorlamaktır. Tabi eğer ki verimli sıcaklıklarda çalışmayan bir grafik kartında overclock yaparsanız büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bunun için aldığınız grafik kartı özel soğutmalı değilse ya da özel soğutma olsa bile zorlama sonucunda 85 – 90 derecelere kadar çıkıyorsa o zaman kesinlikle overclock işlemini uygulamayınız.

Overclock işlemini uygulamak için ilk olarak kasa içerisindeki hava sirkülasyonunu yapmanız gerekiyor. Eğer kasa içindeki hava sirkülasyonu iyi durumda ise bu işlemi rahatça yapabilirsiniz.

OVERCLOCK YAPMAK

Overclock yapmak için bir programa ihtiyacımız oluyor. Ekran kartımızı overclock yapacağımız programlar hususunda eğer AMD kullanıyorsak , AMD’nin kendi yazılım programını , eğer Nvidia kullanıyorsak da Nvidia’nın kendi yazılım programını kullanmamız gerekiyor.

Eğer ki ekran kartınız MSİ veya Sapphire gibi firmalar tarafından özel soğutmalı bir şekilde sunulmuşsa o zaman da şu programları kullanabilirsiniz ; Afterburner , Sapphire , Trixx ve MSİ.

Overclok yapacağınız zaman karşınıza çıkacak olan bölümde yapmanız gereken tek şey ekran kartınızın görünen çekirdek hızını arttırmaktır.

Eğer bir anda çekirdek hızını arttırırsanız o zaman kartınıza çok ciddi anlamda zarar verebilirsiniz. Bunun için az az arttırmaya özen gösterin.

Çekirdek ile bellek frekans oranlarını aynı anda arttırmanıza gerek yok. Bunun yerine bellek artışı, çekirdek frekans artışına göre daha fazla yapın ki dengeli bir overclock işlemi olsun.

Örnek verecek olursak , 50 mhz bir çekirdek artışı yaptıysanız 80 mhz bellek artışı yapıp kaydedin ve sonra sonucu gözlemleyin.

EKRAN KARTI İÇİN EN İYİ OVERCLOCK YAPMA PROGRAMI MSİ AFTER BURNER; İNDİRMEK İÇİN TIKLA  https://www.msi.com/page/afterburner

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Clash Of Clans Duvarlar

Duvarlar yani surlar clash of clans’ta en önemli yapılardan birisidir. Çünkü arkadaşlar duvarlarınız ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir