AnaSayfa / Yaşama Dair / Panik ataktan ilaçsız kurtulma yolları nelerdir?

Panik ataktan ilaçsız kurtulma yolları nelerdir?


Panik atak, günümüzün en yaygın psikolojik hastalıklarından biridir. Bir psikiyatriste başvurulması durumunda mutlaka ilaç yazılacaktır zira onların görevi budur. Fakat ne yazık ki ilaçlar panik ataktan kurtulmaya yardımcı olurken, bir yandan da vücuttaki dengeleri bozmaktadır.

Bilakis panik ataktan ilaç kullanmadan da kurtulmak mümkündür. Bu tamamı ile kişinin özverisine bağlıdır. Panik atak psikolojik bir rahatsızlık olduğundan ondan kurtulmanın yolu da psikolojik etkenlerden geçer.

Panik atak nedir?

Panik atak, bireyin farkında olmadan duyarlılık kazanmasıdır. Bu duyarlılık, herhangi bir şeye karşı olabilir. Kimisinde yükseklik, kimisinde kuşların uçması, kimisinde de bir arabanın sesi atağı tetikleyici bir etken olabilir. Atak, kalp atışlarının hızlanması, terleme, kızarma, titreme, baş dönmesi gibi birçok şekilde seyreder. Nedenleri kesinlik kazanmamakla birlikte psikolojik olduğundan kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Panik ataktan ilaçsız kurtulma yolları

– Panik ataktan kurtulmak isteyen bir kişi, öncelikle kendini buna inandırmalıdır. Bilinçaltı kökenli bir rahatsızlık olduğu bilinmelidir.

–  Kişinin yaşadığı bir olaydan derinden etkilenmiş olmasıyla farkında olmadan duyarlılık kazanması halidir.

–  Kişi, panik ataktan kurtulmak istiyorsa kendisiyle ve korkularıyla mutlaka yüzleşmelidir. Panik atağa yakalanmadan önce kendisine iyi geldiğini düşündüğü ve yapmaktan mutluluk duyduğu aktiviteleri yapmalıdır. Özellikle uyku düzenine büyük ölçüde özen gösterilmelidir.

–  Kişi, stres ve aşırı heyecandan uzak durmalıdır. Panik atakta, ani duygu değişimi ve yoğun duygular kişinin bir anlık atak geçirmesine sebep olabilir. Kapalı alanlarda kalma fobisi (klostrofobi), yükseklik korkusu gibi birçok fobiyle seyredebilen bir rahatsızlıktır.

Aşağıda yer alan videoyu ayrıca izlemenizi tavsiye ediyorum. Hepinize geçmiş olsun

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Bel Ağrısı rahatsızlığına hangi bölüm bakar?

Hareketsizlik ve egzersizden uzak yaşam tarzları ya da ani hareketler sonucunda ortaya çıkan bel ağrıları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir