AnaSayfa / Pratik Bilgiler / Polar Nasıl Yıkanır

Polar Nasıl Yıkanır

Polar kumaş dayanıklılığı ve sıcak tutması nedeni ile günümüzde birçok kişi kış aylarında polarları tercih ederler. Tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise bu kumaşların temizliği çok kolaydır. Ancak bunu yaparken birçok kişi kumaşın yapısını bozuyor. Bunu bozmamak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmekte.

Polar Yıkama Yöntemleri

Polar kumaştan yapılan her şeyi çamaşır makinesinde veya eliniz de yıkayabilirsiniz. Ancak polar kumaşlara kesinlikle kuru temizleme işlemi uygulamayınız.

Polar kumaşlar polyester malzemelerden üretilmiştir yapısı gereği hacimli ve kabarık olduğundan hiçbir şekilde ısı işlemi veya kimyasal malzemeler uygulayın bunlar kumaşınıza zarar verir.

Çamaşır makinesinde yıkayacaksanız kumaşın yumuşaklığını kaybetmemesi için sıcak suda yıkamayın. Polar kumaşınızı en soğuk suda yıkanmalı , gerekirse 30 derecede veya elde yıkamada yıkanmalıdır.

Birçok kişi yumuşatıcı kullanmakta sanılır ki polar yumuşar ama böyle bir şey yok aksine kumaşınız daha sert bir hale gelir. Polar kumaşınızı çamaşır makinesinde yıkarken az miktarda çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz , çamaşır suyundan kaçının. Aynı zaman da polar kumaşınızı diğer çamaşırlar ile aynı yerde yıkamayın onlar ayrı , bunlar aynı yıkanmalıdır.

Çamaşır makinesine kumaşınızı atmadan önce fermuarlarını kesinlikle kapatın eğer açık fermuarlı olarak yıkarsanız polarınız zarar görür. Bununla kalmaz üst yüzeylerinde yırtılmalar hatta tüylenmelere bile sebep olabilir.

Yapılmaması gereken bir diğer nokta ise ütüdür polar kumaşları kesinlikle ütülemeyin. Eğer ütülenirse kumaş ütüye yapışır hatta yanabilir. En düşük ayarda bile yapsanız kumaşın yapısını bozmuş olursunuz.

Kumaşınızın karışmamasını istiyorsanız o zaman düzgünce katlayın , kırışan bir yer varsa elinizle düzeltin.

Polar kumaşlar ısıya karşı çok hassastırlar bu yüzden sigara ve yanan ocak gibi yerlerden uzak tutulması gerek.

Kıyafetler dışında polar kumaştan birçok battaniye gibi çeşitler yapılmaktadır bunları da elinizde rahatça yıkayabilirsiniz. Bunun için deterjanlar ve sabunlar bulunuyor onları tercih edebilirsiniz.

Yapımı : Deterjan veya sabun ilk önce bir kabın içine az miktarda konur. Üstüne polar kumaşın üzerine gelecek bir şekilde su ekleyim ve işleme başlayın.

Ama eğer kumaş çok kirli ise o zaman temizlenmesi için 1 yemek kaşığı kadar amonyak ekleyin sakın 2-3 kaşık eklemeyin zarar verebilirsiniz. Bu şekilde 5 ila 10 dakika kadar deterjanlı suda bekletin ve sonra elinizde sıkın.

Sıkma işlemi yaparken de kumaşınızı kontrol edin ve zarar görmediğinden emin olun. Ancak sıkma işlemini uygularken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise çok fazla ıslak kalmamalıdır. Yıkama işlemi bitince düzgün bir şekilde asılarak kurutulmaya bırakılır.

Polar kumaşlarda şöyle bir özellik vardır etrafında bulunan havayı veya kokuları kolay bir şekilde hapseder.

Bunun için polarınızı asmadan önce yerin uygun olduğundan emin olun. Yoksa herhangi bir koku yüzünden polarınız çok kötü kokar ve tekrardan yıkamak zorunda kalırsınız.

 

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Deri Çizme Nasıl Boyanır

Kış aylarında genç kızlar tarafından en çok tercih edilen ayakkabı türü çizmelerdir. Fakat kar , …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir