AnaSayfa / Dini / Rabbena Lekel Hamd Ne Demek

Rabbena Lekel Hamd Ne Demek

Namazların rükûnlerinde okunan bazı tesbihatlar ve zikirler vardır ki okunduğu yere göre büyük manalar içerir. “Rabbena Lekel Hamd” zikri de bunlardan birisidir. Anlam olarak “Hamd senin içindir” demektir.

Kul, iftihat tekbiriyle tüm dünyayı ve dünyaya ait olan her şeyi elinin tersiyle geriye iterek Rabbinin huzurunda el bağlar ve Rabbisini takdis ederek söze başlar.

Fatiha ile umum adına bir dua ederek Rabbinden hidayet ister ve zammı sure ile istenen bu hidayete cevap verilişini dinler.

Daha sonra Allah’tan daha ekber hiçbir şeyin olmadığını ilan ederek Rabbinin önünde boyun eğer ve Rabbisini takdis ederek onu her şeyden münezzeh kıldığını itiraf eder ve Rabbinin önünde “Semi Allahû limen Hamideh” diyerek yani Rabbinin tüm hamd edenleri işittiğini zikrederek bir saniye sonra söyleyeceği “Rabbena Lekel Hamd” hamd-ü senasından önce bu hamdi Rabbinin duyacağını kendisine hatırlatır.

Bir “Elif” Gibi Hamd Etmek

Bir elif gibi gözleri yerde dimdik Rabbinin karşısında durur. Bir kumandan-ı ekberin önünde duran bir nefer misali, Rabbinin huzurunda “Hamd senin içindir ey Rabbim” der.

Varlık aleminde kendisine bir vücut veren, bilmediklerini kendisine öğreten, yediren, içiren, koruyan, büyüten, kendisine bir aile bağışlayan, her an onu gözetleyen, sayısız ihsanlarda bulunan, gelecek günlerde de yine kendisini koruyacak, gözetecek ve kendisine ihsanlarda bulunacak olan, sadece kendisine değil aynı zamanda tüm sevdiklerini, tüm ailesini, tüm milletini, tüm dünya insanlarını, sadece insanların değil aynı zamanda tüm hayvan, bitki, cin ve melekleri de gören, onlara ihsanlarda bulunan, onlara rahmet eden ve kendisine onları bildirmekle bu kainatın sırlarını açan, hem kendisi ne kadar aciz ve önemsiz olmasına mukabil kendisini muhatap alan ve kendisine önem veren ve kendisini burada huzuruna kabul etmiş olan Alemlerin Rabbi olan Allah’ın önünde daha sayamayacağı nice ihsanlarla dolu bir minnet bir vefa ve bir sevgiyle “Hamd senin içindir ey Rabbim” der ve “Allah-ü Ekber” nidasıyla üzerindeki bu kadar iyiliğine karşı hiçbir şey yapamamanın verdiği üzüntü ile adeta Rabbine sevgi ve coşku dolu bir kalp ile sarılmak istercesine secdeye kapanır ve Rabbine en yakın anında Rabbini takdis eder.

Yazar: Baha Yıldırım

26 Yaşında Üniversite 4. sınıf öğrencisi En çok sevdiği şarkı Adaşının söylemiş olduğu Baha'dan '' kutupta yaz gibi'' Özledim Seni!

İlgini Çekebilir!

Sekine Duası Okunuşu Ve Türkçe Anlamı ( Meali)

Sekine duasının okunuşunu ve Türkçe mealini sayfamızda bulabilirsiniz. Sekine sözlükte güven, sükunet, dinginlik, huzur ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir